Uit deze kaderplichtigen hoopt Schrijver beroepsonderofficieren en beroepsofficieren te krijgen, waarvan de beroepsopleiding aan de Koninklijke Militaire Academie voltooid wordt Schrijver noemt het een dwaling, dat twintigjarige jonge lieden binnen twee jaar tot bruikbare landsverdedigers te vormen zouden zijn; hetgeen men in korter tijd bereikt, is geheel afhankelijk van hun voorafgaande moreele, intellectueele en physieke opvoeding. Vol gens schrijver kan physieke opvoeding, met uitzondering van zuiver technisch militaire vakken, ongeveer alles tot ontwikkeling brengen, wat de landsverdedigers te velde noodig heeft. Is dus deze physieke opvoeding verzekerd, dan is het niet moeilijk den man in korten tijd in een oefenkamp alles te leeren, wat hij als soldaat noodig heeft en hem dit in korte herhalingsoefeningen te laten onderhouden. Maar zonder dwang geen algemeene physieke opvoeding, zegt Schrijver, doch hij deinst terug voor consequenties van dwang, die volgens hem ruim 15C0'goed voorbereide onderwijzers, 4000 lokalen, eenige honderden speelterreinen en ruim 8 minioen gulden per jaar zou vragen Hij meent nu even goed zijn doel te bereiken, door hen die voldoen aan matige eischen van algemeene geoefendheid, na 3'/;> maand intensief oefenen in een kamp, in het genot van onbepaald verlof te stellen. Ondertusschen zorge de Staat voor het vormen op groote schaal van leerkrachten voor de lagere scholen en voor het leiden van lichaamsoefeningen na den schoolplichiigen leeftijd met inbegrip van voorturners voor gymnastiekverenigingen en onderwijzers voor het zwemmen, 's Schrijvers betoog, dat aanvankelijk veel beloofde, vindt m.i. geen gelukkig einde; zelf erkent hij, dat langs den weg van vrij willige deelneming geen algemeene lichamelijke volksopvoeding mogelijk is, maar desniettegenstaande prijst hij een middel aan, dat lichamelijke vooroefening van vrijwillige deelneming afhankelijk maakt, met verkorting van den eerste-oefeningstijd als lokaas. Ik verwacht van toepassing van dit middel niets anders dan geknoei; het ware, ook in 's Schrijvers gedachtengang, wel zoo logisch geweest eerst een goed werkend stelsel van lichamelijken leerplicht toe te passen om daarna verkorting van den eerste oefeningstijd in te voeren. Eerste-Luitenant der Huzaren Wijnoldij Daniëls behandelt de mitrailleurbewapening en de treinen bij de cavalerie. Een zich N. teekende schrijver ontwerpt onder den titel „De droom van een compagniescommandant" een geïdealiseerd toe komstbeeld van de compagnie, waarin vooral op het gebied van opleiding en vorming van manschappen en aanvoerders heel veel navolgenswaardigs. Maar zoolang de bureaudienst den voorrang op den troependienst blijft houden, zal deze droom zijn verwezenlijking zelfs niet nad ren. Kapitein de Gelder geeft een zeer belangwekkende beschouwing over de beteekenis der algemeene reserve, door tal van voorbeel den uit de krijgsgeschiedenis toegelicht. Verder de gewone rubrieken. 1034

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 502