Hoewel het niet wel mogelijk is om tot in bijzonderheden eene vergelijking te maken tusschen hetgeen van soldaten en van matrozen moet worden geëischt, kan wel worden aangenomen, dat voor ma trozen 2e en le klasse de eischen over het algemeen niet onbelangrijk zwaarder zijn dan voor soldaten 2e en le klasse. In verband met het vorenstaande schijnt gelijkstelling van de soldij van den Europeeschen soldaat met die van zijn standgenoot bij de zeemacht een onredelijke eisch. In Nederland zijn de soldijen van matrozen zelfs zeer belangrijk hooger dan die van soldaten. Wanneer rekening wordt gehouden met de hoogere levenseischen van den geïmporteerden Europeaan, is het niet juist om eene ver gelijking te maken tusschen de soldij van de aanvullingstroepen en die van den korporaal 2e klasse van de inheemsche troepen; men moet de soldij van laatstgenoemde vergelijken met die van den soldij van den soldaat le klasse der inheemsche troepen, waarbij blijkt, dat de korporaal 2e klasse belangrijk meer ontvangt. Deze rang, welke bij de aanvullingstroepen niet bestaat, vormt eigenlijk een tusschenrang tusschen soldaat le klasse en korporaal le klasse en is behouden om aan goed oppassende inheemsche soldaten, die geen voldoende bekwaamheid bezitten om te voldoen aan de eischen voor korporaal le klasse, de gelegenheid te openen een rang te behalen De soldij van een soldaat der le klasse van de aanvullingstroepen zou niet kunnen worden verminderd, maar er bestaat eveneens bezwaar tegen de soldij van den korporaal 2e klasse aan die van eerstgenoemde gelijk te maken, omdat dan het verschil tusschen de soldij van dien korporaal en van den inheemschen soldaat le klasse te groot en dat tusschen diens soldij en die van den kor poraal le klasse te gering zou worden. Wanneer om aan laatstbe doeld bezwaar tegemoet te komen tevens de soldij van den kor poraal le klasse zou worden verhoogd, zouden ook de soldijen van brigadiers en van sergeanten 2e klasse moeten worden herzien. Zou men dus blijven vasthouden aan het denkbeeld, dat de soldij van den inheemschen korporaal 2e klasse gelijk of hooger zou moe ten zijn den die van den soldaat der le klasse van de aanvullings troepen, dan zou er de voorkeur aan moeten worden gegeven om den rang van korporaal 2e klasse te doen vervallen. Daardoor zouden echter tal van goed oppassende militairen worden gedupeerd. De mededeeling, dat vele Amboneesche militairen zich slechts konden vereenigen met eene verhouding tusschen de bezoldiging van aanvullingstroepen en inheemsche troepen als 5 4. doelt vermoedelijk alleen op de verhouding tusschen die groepen, waar van de eischen gelijk of nagenoeg gelijk zijn; zij zou dus worden gewenscht tusschen: le. sergeanten le klasse en hoogere onderofficieren van de aan vullingstroepen eenerzijds en sergeanten le klasse en hoogere onderoflicieren, die zijn voortgekomen uit de inheemsche troepen anderzijds: 2e. brigadiers eenerzijds en korporaal le klasse anderzijds: 3e. soldaten le klasse van de aanvullingstroepen eenerzijds en 94

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 102