De pyrotechnisten beneden den rang van sergeant le klasse zijn opgenomen in dezelfde schaal als de Artilleriewerklieden. Zij vinden verder de belooning hunner diensten in bevordering tot onderofficier en behoeven daarom in dien rang niet hooger te worden bezoldigd dan de troepenonderofficieren, die hun rang eerst na het afleggen van een examen bereiken. Het gevaar, dat aan het beroep van pyrotechnist is verbonden, moet overigens niet worden overschat. Het artikel „De stafmuziek" in de Java Bode van 28 October j 1 geeft den toestand niet juist weer. De stafmuzikanten gaan bij de voorgestelde regeling belangrijk in inkomsten vooruit. Wanneer bij de regeling de toeioop onvoldoende blijft, kan zulks bezwaarlijk aan de traktement worden geweten. 5. Voorstellen, behandeld in de Memorie van Toelichting op de le nota van wijziging afdeeling IX. ad 1. Toekenning van gratificatiën aan hen, die met gunstig gevolg de studiën aan de Hoogere Krijgsschool en de daarop ge volgde detacheeringen hebben volbracht, zou een verkeerden invloed kunnen uitoefenen op de eindbeoordeeling der betrokken officieren en bovendien hen, die daarvoor niet in aanmerking komen, al dadelijk in de oogen hunner kameraden als minderwaardigen stem pelen. Bovendien zou de verschillende behandeling voor hen, die niet voor de gratificatie in aanmerking zouden komen en die wellicht veel meer opgeofferd c.q zich zeker niet minder ingespannen zouden hebben dan degenen, aan wie de geldelijke tegemoet koming wel zou worden toegekend, veel ernstiger worden gevoeld dan bij de nieuw voorgestelde regeling het geval zal zijn. Niet uit het oog mag verloren worden, dat wanneer eene geldelijke tegemoetko ming in uitzicht is gesteld, veelal te voren reeds uitgaven worden gedaan, welke men denkt met die tegemoetkoming te zullen dekken. Daarom moet er de voorkeur aan worden gegeven om van toeken ning van die gratificatiën af te zien, doch aan de generale-staf- en intendanceofficieren met uitzondering van de dienstchefs ae voorgestelde hoogere traktementen toe te kennen. Of de op bladzijde 37 van het verslag der militaire bezoldigings commissie voorgestelde jaarlijksche traktementen vooraan de Hoogere Krijgsschool gedetacheerde officieren al dan niet voldoende zijn, zal aan het oordeel van het Opperbestuur zijn over te laten. Hier te lande kan dat minder goed worden beoordeeld. De ondervinding heeft aangetoond, dat het noodig is om aan hen die zich de inspanning getroosten om zich voor het toelatingsexamen voor de Hoogere Krijgsschool te bekwamen en dien cursus te volgen materieele voordeelen in uitzicht te stellen. Voor velen van hen toch blijft het voordeel, dat ex-krijgsscholieren met minder bezwaar de hoogste rangen bereiken, denkbeeldig. ad 2e. De toelagen voor kolonels en opperofficieren zijn tot dusverre niet beschouwd als tegemoetkomingen voor bijzondere onkosten als recepties e.d., doch als eene verhooging van de inkomsten, waarvan 98

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 106