OieuiDe denkbeelden omtrent samen stelling, gebruik, kaliber, minutie en Deruoer Dan de Artillerie op grond Dan de jongste oorlogserDaringen. De laatste 5 jaren hebben veel opvattingen en meeningen op krijgskun dig gebied gewijzigd. Voor de eerste maal sedert 43 jaar traden groote Europeesche rijken tegen elkaar in het strijdperk. Alle oorlogen in de periode tusschen 1870 en 1914 waren slechts kinderspel ver geleken bij hetgeen zich hier heeft afgespeeld Oefeningen op schiet- terreinen, de Balkanoorlogen, e. d. zijn feitelijk slechts laborato riumproeven geweest, die geen duidelijk beeld hebben gegeven van het vermogen der nieuwe wapens. Ook in 1914 hadden de strijdende legers geen van alle oorlogservaring; zij bemerkten dan ook al heel spoedig, dat hun in vredestijd opgezette meeningen grondige her ziening behoefden. „Dès que les canons commencèrent leur office" zegt Joseph Bédier ('j, „Allemands et Francais découvrirent a la fois comme une chose imprévue, comme un formidable mystère, soudainement dévoilé la puissance du feu." Het Fransche velddienstvoorschrift van 2 Dec.'13 schetst nog aldus de verhouding tusschen infanterie en artillerie: „L'infanterie conquiert et conserve le terrainLe feu de l'artillerie n'a qu'une efficacité minime contre un adversaire abrité. Pour amener eet adversaire a se découvrir, il faut l'attaquer avec de l'infanterie.'' Doch de ervaringen sedert Aug.'14 brachten den Generaal Pétain tot de conclusie, dit „dans la guerre actuelle l'artillerie conquiert le terrain, l'infanterie l'occupe." Nu moge deze voorstelling van den generaal Pétain wat te sterk zijn, een feit is het, dat het volgens de moderne Fransche opvat tingen de taak van de artillerie is, voor de infanterie den weg te banen door den weerstand, dien deze op haar weg ontmoet in den vorm van vijandelijk artillerievuur en versterkingen, te breken. Zij gaat met haar vuur de infanterie vooruit, beschermt haar en dekt haar opmarsch. Revue des deux mondes 15 Oct. '18. 17 I. M. T. 2 1920.

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 25