Niet alleen het kalibervraagstuk is gedurende den oorlog aan een nauwkeurige beproeving onderworpen geweest, evenzoo geschiedde het met tal van andere artilleristische vraagstukken, als dracht (1), projectielsoorten, buizen, beweegkracht tot verplaatsing van het geschut e. d. Ten einde van deze oorlogservaring uit de eerste hand te kunnen profiteeren, nog vóór de indrukken verflauwd zouden zijn, heeft het Amerikaansche legerbestuur in December '18 een commissie, bestaande uit 3 generaals en eenige kolonels en luitenant-kolonels, naar Europa gezonden om ter plaatse de noodige gegevens te verzamelen en met verschillende autoriteiten besprekingen te houden. Deze commissie diende na een bezoek aan Frankrijk, Italië en Engeland, alwaar vooraanstaande artillerieofficieren en de Hoofdkwar tieren werden geïnterviewd en verschillende artilleriecentra werden bezocht op 5 Mei '19 haar rapport in betreffende bewapening, kaliber, type van geschut, soorten en verhouding der munitie en wijze van vervoer der artillerie ingedeeld bij een veldleger (2). Zij doet daarbij een voorstel, hoe het Amerikaansche leger in de toekomst met artillerie ware uit te rusten. Dit rapport hetwelk hierna meer uitvoerig zal worden besproken, omdat het niet het minste ten aanzien van de vervoersquaestie voor ons leger en onze economische toestanden zeer belangrijke gezichts punten opent gaat uit van het beginsel, dat de bij een veldleger inge deelde artillerie moet zijn van een zoodanige beweeglijkheid, kracht en getal en over zooveel verschillende kalibers moet kunnen beschik ken, als noodig is om het succes van de opdracht te verzekeren, en om het mogelijk te maken, dat dit succes met een miniman* verlies aan menschenlevens wordt bereikt. Zonder artillerievoorbe reiding en ondersteuning toch worden de successen behaald door de infanterie Pyrrhus-overwinningen. Amerikaansche divisiën aan het front zouden de ervaring hebben opgedaan, dat het aantal verliezen omgekeerd evenredig was met het aantal vuurmonden, waardoor de divisiën werden ondersteund. Wat de taak der artillerie betreft, wordt onderscheid gemaakt tusschèn 1. divisieartillerie, 2. legerkorpsartillerie, 3. legerartillerie. (1Onder dracht hier te verstaan den afstand, dien men wenscht te bereiken. (2) Zie Journal ot the U. S. Artillery, Juli '19. 20

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 28