vangssnelheid (1). De houwitser is uitstekend geschikt voor opruimen van versperringen en voor gasvuur. Het voertuiggewicht mag niet hooger zijn dan 2200 Kg. De oorlog heeft het vraagstuk der infanteriebegeleiding in al zijn scherpte naar voren gebracht. Gebleken is, dat de veldartillerie met paarden bespannen die taak niet kan vervullen (is not satis factory for this purpose). Zij is te kwetsbaar, de munitieaanvulling is te bezwaarlijk, zij is te weinig beweeglijk, daar de kanonnen niet met handen zijn te vervoeren, en in divisie-verband bestaat het bezwaar, dat het verlies van zeggenschap over die vooruitge schoven batterijen de kracht van de divisieartillerie verlamt. Toch maken de vijandelijke mitrailleurnesten niet wanneer deze geïsoleerd liggen, doch wanneer ze in rijen zijn aangelegd het noo- dig een afzonderlijk kanon daartegen te hebbennoch het in- fanteriegeweer, noch de mitrailleur noch het 3,7 cM.-kanon der infanterie zijn hiertegen opgewassen. Het speciale kanon tegen mitrailleurnesten en lichte hindernissen moet een zoodanige be weeglijkheid hebben, dat het door menschen kan worden vervoerd (getrokken op een affuit met kleine raden) en het moet op ih. 2200 M. voldoende trefkans hebben voor zijn brisante granaat Het kanon moet ook in loopgraven gebruikt kunnen worden. De legerkorpsartillerie heeft voornamelijk tot taak de bescher ming der artillerie tegen die des vijands. Zij levert dus de contra batterijen. Sommige Amerikaarsche artillerie-officier en willen de bat terijen, die deze taak hebben te vervullen, bij de divisie zien in gedeeld, omdat aanvankelijk ook de inderdaad bij de divisie inge deelde 15,5 cM. Hw. met deze opdracht belast werd en omdat deze vuurmond daarvoor ook bij uitstek geschikt is. De commissie wil deze taak aan de korpsartillerie opdragen en daarom ook die 15,5 cM. Hw. daarbij indeelen. Het korps toch beschikt over de orga nen, die de opstelling der vijandelijke batterijen kunnen bepalen. De korpsartillerie heeft dus tot taak, langs het geheele front en op grooter diepte dan de divisieartillerie dat kan, het vijandelijke vuur te belemmeren en onmogelijk te maken. Hiervoor zijn noodig een lang kanon en een houwitser, die tot op 14500 M. kunnen vuren en niet meer dan 5000 K.G. wegen. (1) Vermoedelijk wordt hier gedoeld op het verschijnsel, dat de snelvuur- kanonnen op den duur te warm worden en sterke koperafzetting in de ziel vertoonen, zoodat ze tijdens het vuren herhaaldelijk met koud water moeten worden uitgewischt. Bij de kleinere aanvangssnelheden zal dit verschijnsel niet optreden. 22

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 30