afstand noodig is, dan waarover die troepenafdeelingen organiek beschikken. Voorts moet er ook speciale artillerie zijn- draagbaar loopgraaf-, antivliegtuigen evenzoo van de zwaarste kalibers. En of er nu één dan wel meer legers zijn, deze artillere bij elkaar vormt de artilleriereserve, die georganiseerd en geëncadreerd door het opperbevel daar wordt beschikbaar gesteld, waar zij noodig is en ook slechts voor zoolang, als dit het geval is. Deze organisatie vervangt en herstelt het geschut der divisiën en legerkorpsen en levert ook het personeel, dat voor aanvulling noodig is. Naar de meening der minderheid heeft de zucht tot het scheppen van een symmetrische organisatie de commissie hier te ver gevoerd. Het leger zal soms veel artillerie noodig hebben van de soorten, die deel uitmaken van de artilleriereserve, en soms niets. Het heeft die artilleriesoorten dus niet organiek noodig, maar alleen in speciale gevallen. Het is daarom beter ze bij elkaar te houden, waardoor een meer economisch gebruik verzekerd wordt. Wij vestigen nog de aandacht erop, dat noch de meerderheid, noch de minderheid der Commissie over mortieren speekt. Na deze tactische beschouwingen gaat de commissie ertoe over te onderzoeken, welke technische eischen in de verschillende gevallen aan de vuurmonden moeten worden gesteld. a. Veldkanon. Algemeen wordt het 7,5 cM. kanon met een projeclieigewicht van 7 Kg. en schietende tot 10.000 M. voldoende geacht voor divisieartillerie. Het projectiel GK of BG. voldoet aan de eischen tegen levende doelen. De affuit voldoet minder goed. Ge« wenscht worden grootere elevatie en zijdelingsche beweegbaarheid. De gespleten staart (constructie Deport) schijnt hier een bevredigende oplossing te geven. Alsdan is een elevatie van 75° en spreiden in de breedte tot 20° mogelijk Omtrent een bepaald type van gespleten staart had het Fransche legerbestuur nog geen beslissing genomen (1). In Engeland was men niet ingenomen met den gespleten staart. De constructie is ook meer gecompliceerd dan de enkelvoudige staart. Het schijnt, dat iedereen het eens is over de theoretische voordeelen, doch dat de practische oplossing nog niet in alle op zichten voldoet. (1) Het Amerikaansche kanon 1918 heeft een gespleten staart. Zie America's Munitions 1917-1918. Report of B. Crowell, the Assistent-secretary of War, Director of Munitions, blz. 69. 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 32