Het vervoer der artillerie. Niet het minst interessante deel van het rapport vooral voor ons leger is de conclusie, waartoe de commissie ten aanzien van het vervoer der artillerie komt. Daar zij de motor reeds nu grootendeels en in de toekomst geheel en al het werk van het paard wil laten overnemen en ook bij ons het paardenvraagstuk er een is, dat steeds meer zorg baart en baren zal, verkrijgen de beschouwingen der commissie voor ons leger een bijzondere waarde Naarmate toch de auto zich in Indië en wel in het bijzonder op Java meer en meer inburgert, het gebruik ervan meer en meer algemeen wordt, neemt de behoefte aan paarden af, zal het derhalve steeds moeilijker worden het leger in oorlogstijd te helpen aan de noodige paarden door vordering van de burgermaatschappij. Hoe meer artillerie derhalve van paardentractie op autotractie overgaat, hoe beter de steeds geringer wordende paardenvoorraad kan worden gebruikt in die gevallen, waarin zij in het geheel niet ontbeerd kunnen worden. Omtrent het gebruik van auto's voor het vervoer van geschut hadden wij reeds vroeger gelegenheid een en ander op te merken (2> Dat was evenwel in een periode, toen de in Europa oorlogvoe rende mogendheden zich voorbereidden op het beslissende offensief (winter '17/18). In die periode heeft men zich de ervaring in de afgeloopen jaren te nutte gemaakt Tot dat tijdstip had men de motorkracht voornamelijk gebezigd hetzij voor snelle verplaatsing van geschut (antivliegtuiggeschutj dan wel om de grootere tr kkracht te benutten (zwaar geschut, n 1. van 15 cM. en meer) (3). In het eerste geval moet het geschut op de auto gemonteerd worden, daar het trekken van geschut, tenzij de raden der affuiten eveneens van rubberbanden worden voorien, op den duur niet mogelijk is met een snelheid van meer dan 12 KM. per uur zonder het schietgestel in zeer korten tijd te vernielen. Is het geschut op de auto ingemonteerd, dan kan men spreken van automobiele artil lerie of motor at tillerie, wordt het alleen door de auto's getrokken en worden dus in plaats van paarden auto's voor het trekhout ge spannen, dan is het juister van auto- of motortractie-artillerie te spreken. (1) Zie ook „America's Munitions'' door Crowell, Hoofdstuk VII Motorized Artillery, welk hoofdstuk aanvangt met de woorden Complete motorization of tieldartillery and its Ammunition supply is almost certain to be one of the farreaching and highly important results of our country's experiences in its participitation in the war. (a) Zie Orgaan K.W. 17/18. Ve Aflevering. Het gebruik van automobielen bij de moderne legers, blz. 435 ev, (3) Zie t.a p, blz 436, 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 39