Ook al gedoogen de omstandigheden niet reeds dadelijk tot een radicale wijziging der sedert eeuwen gevolgde vervoerwijze over te gaan, dan zullen de proeven toen altijd het nut hebben dat men op de hoogte blijft van den stand van het motorvraagstuk ten op zichte van de artillerie. De proeven zullen minder ten doel moeten hebben de bruikbaar heid der door de industrie vervaardigde en elders toegepaste con structies op zich zelf na te gaan, dan wel de bruikbaarheid daarvan in die terreinen, welke vermoedelijk het tooneel zullen zijn van den strijd, wanneer het leger Java zal hebben te verdedigen. Bij de motoriseering zal naast het mogelijkheidsvraagstuk ook het kostenvraagtuk een rol spelen. Oogenschijnlijk is het motoriseeren kostbaar. Echter vervangt een auto minstens 7 paarden met ver- plegingspersoneel, voeding, stalling, harnachementen terwijl na motoriseering remontedepóts met personeel, graslanden, enz voor de artillerie kunnen verdwijnen, zoodat tegenover de kosten van de auto's met hun herstellingsinrichtingen en garages belangrijke kosten der paardentractie kunnen vervallen. Tenslotte zal ook rekening moeten worden gehouden met de bij mobilisatie uit de burgermaatschappij beschikbaar komende vracht auto's en hierop de organisaties moeten worden gebaseerd, voor zoover betreft de bij mobilisatie noodige aanvulling en uitbreiding. Rups- en vierwielgedreven auto's zal men nimmer tot een aan zienlijke hoeveelheid kunnen vorderen. Wat daarvan noodig is, moet worden aangeschaft: H. J. D. DE Fremery, Luitenant-Kolonel der Artillerie De „Revue Militaire Générale". La Revue Militaire Générale vient de reparaitre, chez Berger- Levrault, sous le patronaqe des plus qrands chefs de notre armée. Son cadre s'est élargi. Elle s'efforcera notamment d'établir les con clusions de Ia querre, de dresser des bilans, de tirer des enseigne- ments, dans le plus grand esprit d'impartialité et sans que jamais aucune querelle de personne puisse étre soulevée. Son premier numéro réunit, comme collaborateurs, les noms des généraux Le Gallais et Thevenet, du lieutenant-colonel Lucas; M. Camenad' Almeida y fait débuter une étude trés pénétrante sur la mobilisation et le développement de l'armée allemande pendant la gurre. 40

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 48