Een en ander oDer de aanmending uan rook als strijdmiddel. Een van de vele nieuwe zaken, die deze oorlog gebracht heeft, is het aanwenden van rook tot maskeering van troepenbewegingen. Wel is het idéé niet nieuw, want reeds lang vóór den oorlog vond men in leerboeken der zeetactiek methodes aangegeven om door middel van den door de schepen zelf ontwikkelden rook een scherm te vormen, waarachter een vloot ongezien kon manoeuvreeren. Maar bij de legers werd het rookmaske vóór 1914 nergens toegepast en eerst deze oorlog heeft de noodzakelijkheid aangetoond om tegen over de overweldigende vuurkracht der tegenwoordige legers een middel te bezitten, waarmede men zich tijdelijk aan het gerichte vuur van de tegenpartij kan onttrekken. Bij de hooge trap, waarop tegenwoordig de techniek staat en de nauwe samenwerking tusschen deze en de oorlogsleiding, is het niet te verwonderen, dat de stap van het zoeken naar een middel en de oplossing ervan, niet veel tijd vorderde. De aanwending van kunstmatigen rook, ofschoon herhaaldelijk verbeterd, werd vooral tijdens het laatste gedeelte van den oorlog door de Gealliëerden zeer veel toegepast Omtrent het bezigen ervan door de Centralen werd tot nog toe minder gemeld, zoodat zeer vermoedelijk dit strijdmiddel aldaar nog niet zoo'n uit gebreide toepassing heeft gevonden. Het veelvuldig en met succes gebruiken van rook door de Geal liëerden en de snelle ontwikkeling van ae rooktactiek hebben niet temin bewezen, hoe groot de voordeelen zijn verbonden aan een ontneming van het uitzicht aan den vijand en hoe van het gebruik d.w.z. natuurlijk het goed aangewende gebruik van rookmaskee- ringen, het succes eener operatie kan afhangen en in ieder geval de verliescijfers hierdoor belangrijk kunnen worden beinvloed. De waarde van de rookmaskeering wordt gekenschetst door de volgend zinsnede uit de z.g. „Final Despatch" van Maarschalk Haig. gedateerd 21 Maart 1919, waarin hij aan zijne regeering verslag doet van de verrichtingen en samenwerking zijner verschillende wapens tijdens het laatste deel van den oorlog: 41

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 49