„The use of smoke sheli for covering the advance of our infan try and masking the enemy's positions was introduced and employed with increasing frequency and effect". Alvorens na te gaan, welke de voor- en nadeelen zijn verbonden aan het gebruik van kunstmatigen rook in het gevecht en op wel ke tactische wijze deze in verschillende gevallen kan worden aan gewend, wil ik even mededeelen, hoe deze rook tegenwoordig wordt geproduceerd. Wijze van rookontwikkeling. Aanvankelijk ging het vrij primilief toe. Groote hoopen materiaal, dat bij verbranding veel rook geeft, zooals houtkrullen, gemengd met naphtaline en ammoniumsulfaat, werden op geschikte plaatsen neergelegd en aangestoken. Men was hierbij geheel afhankelijk van sterkte en richting van den wind, terwijl het grootste bezwaar was, dat men bij het vooruitgaan zelf onmiddellijk in de rookzone kwam, wat leiding en verbinding buitengemeen bemoeilijkte. De bedoeling moet zijn om den vijand al de nadeelen van den rook te bezorgen en zelf gedekt door dit maske in de vrije atmosfeer zijn opmarsch te kunnen bewerkstelligen; op het laatste moment is uiteraard het binnengaan van de rookzone dikwijls niet te vermijden. De oude methode is thans afgeschaft en het gebruik van rook- projectielen algemeen. Zij maken den troep meer onafhankelijk van den wind en kunnen op elke gewilde plaats worden geworpen of geschoten. Op deze wijze kan rook worden voortgebracht door: infanterie, artillerie, mijnwerpers, tanks en vliegtuigen. Bij de infanterie geschiedt dit door middel van rookhandgrana- ten, die tegenwoordig in het Engelsche en Fransche leger in gebruik zijn, ofschoon zij nog niet tot de verplichte uitrusting van den man behooren. De Engelsche infanterist heeft als voornaamste rookwapen de No. 27 W. P. Hand and Rifle Grenade met 6V2 sec. brandtijd. Deze granaat kan als handgranaat worden gebezigd en dan tot 50 yards worden geworpen. Een algemeen nadeel van de handgranaat is, dat als de rook vuur van den vijand tot zich trekt, wat meestal het geval is, de werper zich dicht bij dien rook bevindt en dus meer kans heeft getroffen te worden. Daarom bezigt men liever deze granaat geschroeft op ijzeren staaf die in den loop van het geweer past, dus als geweergranaat. Het gewicht is dan 0,6 K.G. en de maximum dracht 240 yards. Om de afstanden van 57 240 yards 42

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 50