De artillerie kan, behalve op verzoek van de infanterie iets wat overigens met mate moet geschieden, daar in den veldoorlog de munitievoorraad beperkt is rook aanwenden in de volgende gevallen om een vijandelijke batterij, die buiten vuurbereik staat of moei lijk te treffen blijkt, het uitzicht te benemen, om een plaatselijken terugtocht te dekken, om de uitzichtbiedende punten, vermoedelijke observatieposten van den vijand, onbruikbaar te maken, om een in de lucht hangende flank, wat bij een aanval tijdelijk menigmaal voorkomt, voor den vijand te verbergen. Dit zijn alle gevallen, die zich tijdens het gevecht kunnen voor doen en waarin de artilleriecommandant desnoods op eigen initiatief met rook kan steunen. De mijnwerpers zijn ook gedeeltelijk van rookmunitie voorzien. Voornamelijk is dit het geval in Engeland met den 4-inch (Stokes)- mijnwerper. Van dit kaliber zijn echter niet zoo heel veel batterijen aanwezig en de algemeen gebruikelijke en ook bij de divisies inge deelde 3-inch Stokes beschikt nog niet over rookgranaten. De Stokes-mijnwerper is een gewone ijzeren cijlinder, die met verschil lende elevatie op een grondplaat kan worden vastgezet. In den bodem van den cijlinder bevindt zich een vaste slagpin en de projectielen, die van onderen voorzien zijn van een lading met slaghoedje, worden door den loop ingebracht, glijden naar beneden, alwaar de val op de slagpin de lading ontsteekt, zoodat het schot afgaat. Terstond kan dan weer een nieuw projectiel worden inge bracht. Een dergelijk soort mijnwerper vindt men ook in Frankrijk, waar zij den naam dragen van den ontwerper n.l. PJouhandeau Deslandres" (kal. 5,8 en 7,5 c.M.)zij beschikken mede over rook munitie. Deze mijnwerpers hebben een maximum dracht van 750 yards hun voornaamste opdracht voor het schieten met rookgranaten is 1 om een rookgordijn te vormen, als de wind naar de eigen partij is toegekeerd. Het masker van de mijnwerpers is n.l.'nietzoo zwaar als van de artillerie, terwijl de verbinding met de infanterie over het algemeen beter verzekerd is. 2. om aan een nabijzijnd punt, dat niet door de geweergranaten bereikt kan worden, het uitzicht te benemen. Voor de tanks is het zelf produceeren van rook een vereischte, omdat dit het eenige middel is, om ze snel te onttrekken aan ge richt vuur. Zooals bekend heeft de tank maar één vijand, n.l. het 44

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 52