Ongerekend de invloed van deze moreeie factoren maakt een goed gelegd rookgordijn het gerichte vuur van den vijand onmogelijk. De verdediger kan vuren, doch dan geschiedt dit in het wilde weg; zijn vuur is onzeker en moet een gering trefferpercentage opleveren. Hij kan ook niet vuren en wachten, tot hij wat ziet; de aanvaller kan dan ongehinderd naderen tot op 10 a 20 M, den afstand, waarop men in een goed regelmatig dik rookgordijn menschlijke figuren onderscheiden kan. Alle voordeelen van zijn verdedigende stelling geeft men echter hiermede prijs. De beste tegenmaatregel in den bewegingsoorlog is zelf terstond tot den aanval over te gaan en zich zoo aan den rook te onttrekken. Op deze wijze houdt men het moreel van zijn troepen hoog en verrast den vijand; maar de zwakkere verdediger geeft noodgedrongen de voordeelen van zijn stelling prijs voor een onzeker ontmoetingsgevecht. Op het Westfront werden menigmaal gasgranaten tusschen de rookprojectielen verschoten; dit maakt den toestand voor den vijand nog ingewikkelder; overal, waar hij rook ziet, vreest hij gas en hij is genoodzaakt gasmaskers te dragen, wat zijn gevechtswaarde belangrijk beïnvloedt. Het zal overbodig zijn te zeggen, dat de rook zelf voor mensch en dier geheel onschadelijk is. De aanwending van Rook in het gevecht. Rook kan o.m. worden aangewend in de volgende gevallen: a. Bij den aanval. Een van de moeilijkste vraagstukken bij een aanval is, hoe men den opmarsch en de concentratie der troepen ongezien en gedekt kan doen plaats vinden. Vandaar, dat dit vaak bij nacht geschiedde, doch het is bekend, hoeveel moeilijkheden er verbonden zijn aan dergelijke nachtelijke manoeuvres. Nu kan men vrijwel hetzelfde resultaat bereiken, echter met opheffing van de meeste nadeelen, door voor de vijandelijke stelling een rookgordijn te leggen. Men kan hierachter betrekkelijk rustig en veilig vooruitkomen; de officieren en de commandanten kunnen zich vrijer bewegen en daardoor meer overzicht hebben over de eigen troepen en het terrein. Kort achter het rookgordijn stellen zich veiligheidsafdeelingen en mitrailleurs op, om een eventueel daardoorheen brekenden vijand terstond met vuur terug te drijven. Ook kunnen vooruitgeschoven troepen en mitrailleurs tot in het rookmaske naar voren dringen en daar den vijand trachten in den waan te brengen, dat er een aanval komt, door vuur langs het geheele front af te geven. De 46

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 54