juiste plaats van den hoofdaanval blijft inmiddels voor den verde diger verborgen. Bij een aanval op kleinere schaal kan het van onberekenbaar nut zijn, om een mitrailleurnest of ander weerstandbiedend punt door rookgranaten te verblinden en zoo de omsingeling mogelijk te maken, daar zulke punten door een frontaanval niet te nemen zijn. Vooral de Engelschen zijn vol lof over het succes van den rookaanval tegen het in 1917 door de Duitschers in Vlaanderen gebezigde Pill Box-systeem. Hoe goed het voorbereidende bombardement ook was, al deze mitrailleurnesten konden niet vernietigd worden en de enkele overgeblevene veroorzaakten veel verliezen, tenzij ze tijdig in den rook konden worden gezet. b. Bij de verdediging. Zooals reeds werd gezegd is de rook vooral een steun voor den aanvaller en zal hij door dezen dan ook het meeste gebruikt worden. Toch zijn er gevallen, waarin ook de verdediger er voordeel van kan trekken, afgezien van de toevallige omstardigheden, als door onjuiste aanwending van het rookgordijn de aanvaller er meer nadeel van ondervindt dan de verdediger. Vooral indien de verdediger zeer oplettend is, kan het gebeuren, dat hij voorbereidingen voor een aanval bemerkt, of op andere wijze hiervan bericht krijgt. Dan kan hij door een rookmaske te leggen op de vijandelijke 'linies, observatiepunten, enz. het geheele aanvalsplan in de war sturen. De Duitschers maakten voor de kustverdediging in Vlaanderen gebruik van rookverspreidende toestellen, die in de duinen waren ingegraven en bij een aanval uit zee de lijn der duintoppen ver sluierden en daardoor de herkenbare punten op den duinrand on zichtbaar maakten. Het vuur van de Duitsche artillerie moest dan door middel van kabelballons, die over het rookgordijn heen konden zien, worden geregeld. c. Bij een terugtocht. Dat de rook een waardevolle helper kan zijn bij den terugtocht, is duidelijk. Meestal moet op het laatste moment onder gericht vuur van een energiek opdringenden vijand de achterhoede zich verza melen en teruggaan. Deze taak wordt belangrijk vereenvoudigd, als een rookgordijn kan worden geproduceerd, dat den vijand alle uitzicht beneemt. Aan 's vijands zijde van den rook worden kleine groepen met machinegewaren achtergelaten. De hoofdmacht van de 47

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 55