komen, waar de vijand zijn overtocht zal beproeven, d. w. z. wat het (de) hoofdovergangspunt(en) is (zijn), alwaar de bruggen zullen komen, welke de nevenpunten, alwaar alleen veiligheidsafdeelingen zullen overgaan, en op welke plaatsen slechts schijnovergangen zullen worden ondernomen. Door het goed gebruik van rook wordt hem de kennis hiervan onthouden en blijft de verrassing de hoofd factor bij deze oorlogshandelingen tot het laatst toe bewaard. In den jongsten oorlog is o m. aan de Piave veel gebruik gemaakt van rook. O. a. in Mei 1918, toen de Oostenrijkers door een flankaanval van de Italianen terug moesten trekken van de Montello en gedwongen waren de Piave wederom over te gaan. Hadden zij toen niet over rook kunnen beschikken, dan zouden zij vernietigd zijn geworden, terwijl zij nu, alhoewel met groote verliezen, de andere zijde bereikten. Nadeelen van het rookmasker. Hoeveel nut een rookmaske op den juislen tijd en plaats aange bracht ook moge bewijzen, toch moet men het niet beschouwen als een remedie voor alle moeilijkheden van het gevecht, waaraan in het geheel geen nadeelen zijn verbonden. Het heeft zonder twijfel verschillende bezwaren, waarvan de volgende wel de voor naamste zijn: In de eerste plaats vormt een rookgordijn, hoe goed ook gelegd, geen onoverkomelijk obstakel voor de waarneming. In bergterrein ziet men vanaf hooge toppen er gemakke'ijk overheen, daar de hoog te van den rookwolk gewoonlijk niet meer dan 20 a 30 M. bedraagt. Hiertegen kunnen echter, indien er een gioot belang mede gediend is, de voornaamste en meest nabijzijnde, zich voor observatie leenen- de to'ppen, eveneens worden verduisterd, als zij tenminste binnen artilleriebereik liggen. Doch steeds blijft de mogelijkheid van waar neming door middel van vliegtuigen, die achter het maske kunnen zien, wat er voorvalt en dit draadloos melden. Hiertegen is weinig te doen; men kan door het plaatsen van anti-luchtvaartgeschut echter zorgen, dat zij op zoo'n hoogte moeten blijven, dat de waar neming onvolkomen blijft. Immers troepenverplaatsingen zijn van groote hoogte (meer dan 10C0 M) zeer moeilijk waarneembaar In de tweede-plaats ondervinden de eigen troepen ook bezwaren van het rookgordijn; zij zijn de volgende: De infanterie klaagt, dat zij richting en soms verbinding erdoor verliest, dat de rook vuur in haar richting trekt en zij er meer door 49 1. M. T. 4, 1920

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 57