het aantal trekken van 5' tot 4 te verminderen, zulks met het oog op de meerdere duurzaamheid van den loop. Een ander bericht meldt, dat overwogen wordt de invoering van een nieuw model ge weer met een kaliber van 7,5 a 7,9 mM.zonder twijfel zal echter de uitvoering dezer plannen nog geruimen tijd op zich doen wachten. Siberië Reeds meermalen is de meening uitgesproken, dat de Japansche actie in Siberië, van militaire zijde met zooveel geestdrift aangevangen, groote kans had te verwateren tot het bezet houden van terrein- voorwerpen en dat werkelijke oorlogvoering en krijgshandelingen op uitgebreide schaal niet zouden plaats vinden. Deze meening is niet gebleken, doch bovendien, dat het Siberische avontuur een bodemloos vat is, waarin steeds meer en meer troepen verzinken. Bij het algemeene streven der Japansche legerleiding om de troepen voor eene degelijke oefening zooveel mogelijk te zamen te houden in grootere garnizoenen, kan tot het versnipperen van aanzienlijke legerafdeelingen voor het bezet houden van een aantal posten langs de spoorlijn en in het binnen and, slechts noode overgegaan worden. Een ander optreden van de Japansche troepen in Siberië is thans niet meer mogelijk, nu meer en meer heimelijk verzet allerwege optreedt Vanzelf wordt dit verzet geschoven op het weder opduiken van bolchevisme, zelfs tot vlak nabij Vladivostok, doch het lijkt er meer op, of de Siberische bevolking, ontevreden over het optreden der japanners, overgaat tot het voeren van een guerillastrijd. Reeds vroeger werd melding gemaakt van het eenige malen samentreffen van japanners en z.g. bolshevisten en sedert dien hebben menigmaal botsingen plaats gehad en zijn handelingen door de Siberische bevolking gepleegd, als het opbreken der spoorlijn, het vernielen van bruggen en telegraaflijnen, het beschieten van treinen en het overvallen van zwakke Japansche afdeelingen, welke de meening omtrent den geest van het verzet, hierboven geuit, bevestigen. In deze omstandigheden is het terugkeeren van normale toestanden in Oost-Siberië en de Kustprovincie voorloopig niet te verwachten; dat Japan er dan ook niet aan kan denken, de troepensterkte aldaar te verminderen, is duidelijk. Daarentegen heeft het er toe moeten besluiten, het terugtrekken der afdeelingen, welke door andere troepen uit Japan zouden worden vervangen, te staken, terwijl de voor de vervanging bestemde troepen wel zijn afgezonden. Op het einde van Juni 1919 maakte het ministerie van oorlog bekend, dat de „uitbreiding van het bolshevisme in de Kustprovincie het noodzakelijk maakte versterkingen daarheen te zenden". De militaire autoriteiten verkeeren met het Siberische avontuur in een moeilijk parket; het einde ervan is niet te voorzien, evenmin den omvang, welken het nog kan nemen; elk oogenblik kan het zenden van nieuwe troepen noodig blijken. Daarbij een niet geheel gunstige geest der troepen, terwijl het Japansche volk zelf voor het avontuur niets voelt en er zich misschien spoedig rekenschap van zal geven, hoeveel geld dit door de militaire partij doorgedreven ondernemen aan de schatkist kost. 58

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 66