Kapitein de Gelder geeft in eenige pakkende regels aan wat te verstaan onder een goeden geest in het Uger; hij eindigt als volgt: Resumeerende, beteekent alzoo een goede militaire geest in het leger dat de personen, daartoe behoorende, zich volledig weten "aan te passen in denken, in willen en handelen, in woord en daad, "aan de bedoeling, waarmede de weermacht is ingesteld en, dat zij "hun eigen neigingen en belangen weten ondergeschikt te maken "aan de belangen der gemeenschap. „Wordt zulks niet weieens uit het oog verloren? „En wat geschiedt er wel om ten deze verbetering te krijgen. Voorts persoverzicht en boekbespreking. Artilleristisch Tijdschrilt, No. 11, Nov. 1919. Kapitein Westerveld, die reeds in de Januari-aflevering van jaar gang 1W19 over rLeg. ren Democratie" schreef, begint thans de daarin verkondigde denkbeelden nader uit te werken en stelt zich voor na te gaan, in hoeverre het democratische grondbeginsel de leiders en aanvoerders door het volk zelf 1e doen kiezen in het leger practisch zou kunnen worden toegepast. Hij laat zijn betooë voorafgaan door eenige geschiedkundige bijzonderheden, ontleend aan Iaurè's bekend werk „L'Armée nouvelle De verdienstelijke Schrijver komt tot de conclusie, dat een democratisch leger een onding, een contraductio in terminis is. Een leger is in oorsprong en in wezen een aristocratische instelling, omdat het zijn bestemming alleen dan kan vervullen, wanneer het gezag der leiders onaer alle omstandigheden gehandhaafd blijft. Ik beveel bestudeering en overdenking van het artikel ten zeerste aan. Eerste-Luitenant VAN den fcERGH geeft een verhandeling over moderne luchtweerartillerie. Ten stotte boekbespreking en overzicht van tijdschriften. Marineblad, No. 3, I Nov. 1919. Beginnende met een „In Memoriam" van den Kapitein-Luitenant ter zee Meerlant, geeft dit marineblad eigenlijk maar eén artikel, dat ook voor tot de landmacht behoorende lezers van gelang geacht worden kan, n. 1. „De nieuwe richting bij de Marine, door G. A. Waller. Uit het Militair Technisch Tijdschrift, No. 5, Sept. 1919. De tegenwoordige Kapitein Maurer bespreekt onze artillerie inrichtingen. Op een bekopt overzicht van de taak dezer ïnr chtin- gen en van de plannen om den A. C. W. en de G. S. naa verkeerde verhouding, waarin de inrichtingen tot het z. i. verkeerde verhouding, waarin de inrichtingen tot het U. v u. staanSchr. wijst verder op de moeilijkheid om het personeel in den rang van officier te behouden, als gevolg hiervan, dat de geschiktheid voor den hoogeren rang alleen bi] den troep kan worden verkregen; stabiliteit van het hoogere personeel is dus uitgesloten. f

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 69