De uitvoering van den marsch. Beginnende te middernacht V2n 20 op 21 November marcheerden de verschillende patrouilles met 5 minuten tusscnenruimte achter elkaar af en er werd op gerekend, dat zij tusschen 2 en 4 n.m. van den 2!sten November het eindpunt zouden bereiken. Het hoofd van de commissie van beoordeeling was bij den afmarsch der pa trouilles tegenwoordig. De resultaten der verschillende patrouilles zijn vermeld in bijlage 2, de indeeling der gangen (looppas, versnelde en gewone pas) in bijl. 3, terwijl in bijlage 4 de gemiddelde snel heden per uur der patrouilles is opgegeven. A. Voedsel en drinken. De meeningen der verschillende patrouillecommandanten omtrent voedsel en drinken waren in het kort als volgt: 1. Gekookte rijst in ballen (een soort „ketoepat"), rijst gewik keld in zeewier, rijstballen, waarin gezouten pruimen en gewikkeld in zeewier. De rijstballen moeten niet te groot zijn, opdat zij ge durende het loopen gegeten kunnen worden. 2. Eene kleine hoeveelheid saké (Japansche sterk alcoholhoudende wijn, het best te vergelijken met een slecht soort sherry) in een kleine platte flesch; hiervan werd in het algemeen 2/3 opgedronken 3. Hard of zacht gekookte of rauwe eieren werden medegenomen, doch veroorzaakten overvloedig maagzuur, wanneer zij genut tigd werden gedurende het loopen. 4. „Kayu" (fijn gewreven rijst met veel water) werd somtijds gebruikt om te drinken, doch dit bleek niet aanbevelenswaardig. 5. Het drinken van water gedurende den marsch blijkt een gevoel van afmatting te geven; daarom werd algemeen aangenomen geen water te drinken Thee, waarin een beetje zout of „shoyu" (Japansche saus), gezouten pruimen en suiker, bij kleine hoe veelheden veelvuldig gedurende den marsch genuttigd, bleek zeer doeltreffend. 6. In sap van gezouten pruimen of in shoyu gebakken rijst, soms ook gebakken, gedeeltelijk ontbolsterde rijst van den nieuwen oogst, insteae van rijstballen, zooals door sommige patrouilles medegenomen, bleek zeer goed te voldoen. 7. Suikerwerk en caramels in kleine hoeveelheid gedurende den marsch genuttigd valt aan te bevelen. 8. Sommige patrouillecommandanten waren van meening, dat gedroogde visch, gezouten pruimen en dergelijke beter zijn gedurende den marsch dan zoetigheid. 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 6