Uit buifenlandsche militaire tijdschriften. Schweizerische Monatschrift Jür Offiziere aller Waffen Oct. 1919. De majoor van den Generalen Staf Dr E. Bircher besluit een artikel over Militarpsychologie, gebaseerd op de ervaringen van den grooten oorlog. Onze voorstelling over het verblijf in de gevaar lijke zone, zegt hij, is in het algemeen geheel onjuist en de opvatting omtrent heldendom moet een belangrijke correctie ondergaan, zooals die door vele medestrijders treffend geschilderd is. Helden in de vroegere beteekenis bestaan niet meer. Een held was de oude Hercules of Siegfried uit de Niebelungen. De vuurwapens hebben aan het heldendom een einde gemaakt. In den modernen slag is de soldaat op vierderlei wijze bezig. Moet hij voorwaarts over een terrein, dat onder vuur staat, dan moet hij het besluit nemen zich in stukken te laten scheuren, moet hij onder het vuur in een dekking blijven, die elk oogenblik getrof fen en vernield kan worden, dan moet hij bereid blijven testerven. De ontzettende strijd, dien hij met zichzelf moet voeren, leidt tot „Nervenzusammenbruch". Een volgende vorm van zijn bezigheid is de strijd van nabij met bajonet, handgranaat, mes of wurging; het kenmerkende hiervan is „Empfindur.gslosigkeit". De man is gelijk een paard, dat in een drukke slraat voor van alle zijden aanrennende auto's, trams en andere geraasmakende dingen op hol slaat in een willekeurige richting. De vierde vorm is de inspanning, die de soldaat moet leveren bij de lange marschen, zwaar belast langs slechte wegen en slecht weer of in de loopgraven in regen en modder. Ook aan de psychologie der legeraanvoerders wijdt schrijver enkele woorden. Schweizerische Zeitschrift fiir Artillerie und Genie, Oct 1919. Het feit, dat nu de oorlog voorbij is, tal van medestrijders toegeven aan den drang om hun ervaringen wereldkundig te maken, zoodat wij voor een stortvloed van oorlogsliteratuur komen te staan, geeft de redactie aanleiding onder den titel „Artilleristische Ausschnitte" haar lezers nu en in het vervolg een overzicht te geven van wat die literatuur voor wetenswaardigs bevat op artilleristisch ge bied. In de Juli aflevering werd het boek van de generaal-majoor von Gleich „Die alte Armee und ihre Verirrungen" op deze wijze be sproken, thans wordt behandeld het boek van den generaal derar- 63

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 71