De wijze, waarop de Regeering gemeend heeft de onderwerpelijke voorstellen bij den Volksraad aanhangig te maken, vond algemeen afkeuring. De 1ste indiening deed sommige leden aan een poging tot overrompeling denken, temeer, daar de wijze, waarop de voor stellen zijn geredigeerd, grondige bestudeering in korten tijd hoogst bezwaarlijk maakt. Het volgende is n. 1. gebeurd. Eenigen tijd vóór den aanvang van deze zitting werd het omvangrijke verslag van de M. B. C ter kennis van den Volksraad gebracht. Eenigen tijd daarna kwam een groote bundel stukken van het Departement van Oorlog, verwerkt in de betrekkelijke voorstellen, welke den 17den November bij lste nota van wijzigingen en ernigen tijd later bij tweede, nog niet eens op de eigenlijke aanvullingsbegrooting, bij den Raad aan hangig gemaakt werden. De toelichting daarop noemt slechts de afwijkingen van het verslag der M. B C., zonder een kort en zakelijk overzicht over het geheel; men vergenoegde zich overigens met naar het uitvoerige en weinig overzichtelijke verslag der M. B.C. te verwijzen. Voorts werd nog het volgende opgemerkt. Noch de openbare meening, noch de meeste der betrokken vakvereenigingen 'zijn in de gelegenheid geweest zich omtrent de voorgestelde bezoldigingen te uiten Het werd zelfs betwijfeld, of het overgroote deel der mindere militairen de Europeesche onder officieren uitgezonderd wel beseft, wat de voorstellen inhouden. Immers is verzuimd het voor hen van belang zijnde gedeelte dér voorstellen in het Maleisch te vertalen en onder hen te verspreiden. Enkele leden meenden op goede gronden te mogen vermoeden, dat bij de Ambonneezen in net leger een algemeene ontstemming zal ontstaan, wanneer zij zich een duidelijk begrip van de gevolgen van de hun betreffende voorstellen hebben gevormd. Zoozelfs.dat, volgens hen, de werving in de Minahassa en in Ambon in de toekomst niets meer zal opleveren, een omstandigheid, welke hen overigens niet zou bedroeven, maar toch zeker niet een door de Regeering beoogd effect is. Anderzijds werd opgemerkt, dat aan de voorsteilen groote be kendheid is gegeven en dat belanghebbenden in de gelegenheid zijn gesteld hun zienswijze kenbaar te maken. In de eerste plaats heeft de M B. C., zooals op blz. 5 en 6 van haar verslag uitvoerig is medegedeeld, gezorgd voeling te houden met alle belanghebbenden. Van de aangeboden gelegenheid blijkt een ruim gebruik gemaakt te zijn; niet minder dan 160 verschillende beschouwingen en verzoeken zijn bij de M. b. C. ingekomen Boven dien hebben eenige leden der M, B. C over Java gereisd om zich met belanghebbenden in verbinding te stellen. In de tweede plaats is het rapport der M. B C., toen daartoe door de Regeering machtiging werd verleend, aan de erkende militaire vereenigingen en aan de pers toegezonden. Het is b. v. als gevolg daarvan in de organen van de officiers- en onderoffi- ciersvereenigingen breedvoerig besproken. Voorts werden, waar gewenscht, overal de noodige inlichtingen verstrekt. Zoo hield te Magelang een officier in het Maleisch een 67

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 75