bij het B. B: en bij de politie bestaat. Indien echter déze beperking van de persoonlijke vrijheid beteekent een beperking van het recht om zich in vak- of politieke organisaties te vereenigen en deze opvatting vindt steun in de Memorie van Antwoord, onderdeel van de aanvullingsbegrooting (blz. 4), dan merkte een lid op, dat zulk een beperking, die hij niet aarzelde een euvel te noemen, geen motief is voor een hoogere bezoldiging. Eenige leden meenden, dat de door het verslag der M. B. C. gemaakte vergelijking van de officiers-traktementen met die der ambtenaren B. B. ten onrechte den duur van de opleiding als grondslag neemt. Immers, aan den aard van het beroep moet den meesten "invloed op de bezoldiging toegekend worden. En nu meenden deze leden, dat, oorlogstijd e.d. buitengewone omstandigheden uitgezonderd, van een bestuurambtenaar meer wordt gevergd dan van een officier. Eerstgenoemde draagt vaak reeds op jeugdigen leeftijd de verantwoordelijkheid voor de handhaving van rust en orde in een bestuursafdeeling; de verzorging van de welvaart van de bevolking rust mede op zijn schouders. De officier is niet, voordat hij compagniescommandant isdus op veel lateren leeftijd ver antwoordelijk voor een onderdeel van het leger en dikwijls is zijn dienst om 12 uur 's middags geëindigd. Ook is het beroep van bestuursambtenaar tegenwoordig minder aantrekkelijk dan dat van officier, tengevolge van de verafgelegen, dikwijls ongezonde en onherbergzame plaatsen, waar een groot deel der B. B. ambtenaren werkzaam is, terwijl een groot deel van het officierskorps werkzaam is in min of meer groote garnizoenen op Java. De kans om als slachtoffer van zijn plicht te vallen is voor den bestuursambtenaar, tegenwoordig althans, grooter dan voor een officier. Voorziening in geneeskundige hulp kost menig bestuursambtenaar een groot deel van zijn inkomen Deze leden meenden dan ook, dat een gevolg van de voorgestelde herziening, die zij overigens billijk achtten dit werd uitdrukkelijk vooropgesteld er toe zal leiden, dat de toeloop naar het B 8. corps ten bate van het officierskorps zal verminderen. Een herziening van de bezoldigingen van de bestuursambtenaren achtten zij dan ook noodza kelijk, ook met het oog op andere omstandigheden. Enkele leden acht ten zelfs het verband met de wedden voor andere betrekkingen door de onderwerpelijke voorstellen verbroken en men vroeg aan de Regee ring, wat zij voornemens is te doen om dat verbroken evenwicht te herstellen. Het maken van vergelijkingen tusschen den duur der officiersopleidingen en die van opleidingen aan een hoogeschool of uni versiteit werd voorts op zich zelve niet juist geacht. Eerstgenoemde opleiding is bijna geheel kosteloos en biedt door haar systeem weinig kans op niet slagen. Bij de laatste met haar stelsel van vrije studie is kans op mislukken veel grooter naar een lid mededeelde mislukken te Delft 4 J terwijl in de practijk de gemiddelde studietijd een paar jaar langer is dan de universiteitsvoorschriften doen verwachten. Dat de officiersopleiding goedkooper is dan de andere hiervoren genoemde, wenschten andere leden evenwel buiten beschouwing te laten, daar deze omstandigheid slechts als een voordeel voor de ouders en niet voor de opgeleiden zelf is aan te merken. 71

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 79