In het nu volgende hoofdstuk over „de economische ligging" is een groot aantal gegevens op financiëei gebied verzameld. Handel en scheepvaart, nijverheid en landbouw krijgen achtereenvolgens een beurt. Schrijver acht concurrentie van de N. I. nijverheid ook mogelijk, indien wederom normale omstandigheden zullen heerschen, en vrij eenvoudig, met regeeringssteun of door booge invoerrechten, Een ongezonde manier, naar onze meening. Hij wil zelfs invoerrechten op rijst heffen. De suiker gaat volgens Schrijver een zware crisis tegemoet. Onder meer wordt verder betoogd, dat Indië een goed sluitende begrooting heeft en nagenoeg geen schuld: „Werkelijk een op gezonde basis gevestigd kruidenierszaakje" (blz. 126). Ten slotte worden onder het hoofd „de economische weerbaarheid" eenige voorstellen gedaan „om de economische opbloei van Indië krachtig te steunen en blijvende, ruim vloeiende bronnen van inkomsten open te stellen". Voor den directeur van financiën om van te watertanden. Wij betwijfelen echter sterk, of de zonderlinge stellingen, die Schrijver hier op economisch gebied verkondigd, door iemand „au serieux" zullen worden genomen Merkwaardigerwijs velt Schrijver er op blz. 151 zelf een oordeel over. Hij hoopt bereikt te hebben, dat zij, die bij het lezen van het plan dachten: „die vis gek", nu ten minste zullen denken „nu ja, zoo erg is het dan toch ook niet met 'm, want hij tracht zijn voorstellen ten minste eenigszins te argumenteeren". Min of meer familiaire uitdrukkingen, in een ernstig bedoeld werk niet op hun plaats, komen meerdere malen in het werkje voor: Rusland, dat zich niet „seneng" voelt, Engeland, dat een „akal" ergens op moet vinden, „soesah" in het vooruitzicht, habis perkara", kortom taal en stijl laten veel te wenschen over, terwijl aan de correctie weinig zorg is besteed. Bij kostenberekening en dekking zal elk financier wel groote oogen opzetten, vooral de Nederlanders, die „billijkheidshalve" een gedeelte van hun vermogen moeten opofferen om Groot-Nederland in de toekomst de ellende van den oorlog te besparen - De gemakkelijkheid, waarmede over verplichte en andere leeningen tot bijna een milliard geschreven wordt, is werkelijk bewonderenswaardig. Van Vliegen en Vliegtuigen, hand boek voor vliegtechniek, door J. H. W. v. d. Meulen en G. Spit. Deventer, A.E. Kluwer 1919. Prijs 5,50. Luchtvaartkundige Bibliotheek, Afl. 2. De Vliegtuigen. „Van vliegen en vliegtuigen", door j. H. W. v.D.Meulen en G. Spit, is een van den min of meer onbelangrijke werkjes op vliegtuigge- 81 I. M. T. 6, 1920

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 89