ambtenaren zullen nabijkomen, mag worden verwacht, dat bij de keuze van het beroep de lust om zich aan den eenen ot den anderen werkkring te wijden den doorslag zal geven. Een bepaald verband heeft er tot dusver tusschen de bezoldigin gen van officieren en van burgerlijke landsdienaren niet bestaan. De omstandigheid, dat volgens het thans gedaan voorstel de officierstraktementen in overeenstemming zullen worden gebracht met die van ongeveer gelijkwaardige burgerambtenaren, kan er op zich zelf niet toe leiden, dan om die reden de noodzakelijkheid tot verhooging van burgerlijke traktementen kan worden erkend. Naar aankiding van de opmerking, dat de officiersopleiding bijna geheel kosteloos is, zij er de aandacht op gevestigd, dat ook voor opleiding tot verschillende burgerlijke betrekkingen tegemoetkomin gen in studie-kosten worden verstfgkt Tegen het eenvoudig overnemen van de traktementsregeling van B. B. ambtenaren voor officieren bestaan verschillende bezwaren, o. a. dit, dat rekening moet worden gehouden met beginselen, welke bij de jongste traktementsherziening van de offieieren van het Ne- derlandsche leger tot grondslag hebben gediend en welke o. a. hierop neerkomen, dat aan het om de 2-jaar verhoogingen worden toegekend en dat de traktementen eenerzijds rekening moeten houden met den diensttijd .als officier en anderzijds met den verkregen rang en wel in dien zin, dat het nadeel van een tragen bevorderings gang bij een wapen of een dienst zooveel mogelijk wordt on dervangen door toekenning van meerdere verhoogingen in den verkregen rang. Ter zake van de op bladzijde 7 van het Afdeelingsverslag onder le tot en met 12e opgesomde voordeelen, welke de officieren boven burgerlijke landsdienaren zouden genieten, moge het volgende dienen ad le. Het recht op vrije genees-, heel- en verloskundige be handeling, ook voor het gezin, met kostelooze verstrekking van medicijnen, is inderdaad voor de officieren een niet onbelangrijk voordeel, doch dit wordt veelal overschat. Dit recht strekt zich niet verder uit dan voor zoover die hulp ter plaat» se te verkrijgen is. Ook officieren verkeeren dientengevolge dikwijls in omstandigheden, dat zij daarvoor groote onkosten hebben te maken. Wanneer bedoeld recht wordt gesteld op 2 van het traktement zooals bij de berekening van de inkomstenbelasting gebruikelijk is— dan bedraagt het op die wijze in geld omgezet voordeel minder dan het totale traktement, dat een B.B. ambtenaar gedurende de eerste 24 dienstjaren (waarna in den laatsten tijd bevordering tot resident heeft plaats gehad; meer geniet dan een Infanterieofficier bij den huidigen promotiegang gedurende de eerste 24 dienstjaren. ad 2e. De omstandigheid, dat een burgerlijk landsdienaar wei en een officier niet voor zijn pensioen behoeft te contribueeren, levert voor laatstgenoemde slechts een tering geldelijk voordeel op. Een burgerambtenaar betaalt als contributiën voor het eigen pen sioen en voor het Weduwen- en Weezenfonds 7% van zijn trakte ment, terwijl op de traktementen van officieren 6% contributie voor het Weduwen- en Weezenfonds wordt ingehouden. De officier geniet in dit opzicht derhalve een voordeel van 1% 89

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 97