die in hulpbehoevenden toestand verkeert, ontvangt, houden verband met de bijzondere gevaren, waaraan een militair in zijn dienst is blootgesteld Hierbij zij opgemerkt, dat reeds eene regehng in overweging is, volgens welke, op denzelfden voet als voor officieren is of wordt bepaald, ook aan burgerlijke landsdienaren (Inlandsehe zoowel als Europeesche) pensioensverhoogingen worden toegekend wanneer in geval van oorlog met een buitenlandschen vijand ot bii militaire expeditiën enz. ten behoeve van de defensie of van de troepen te velde van hunne diensten als burgerlijk landsdienaar wordt gebruik gemaakt en zij in of door de uitoefening van die diensten door een ongeval worden getroffen. ad 11. Het recht om bij eervol ontslag uit den dienst, voordat aanspraak op pensioen is verkregen, facultatief deelgenoot te blijven aan het weduwen- en weezenfonds, is niet alleen aan officieren maar ook aan burgerlijke landsdienaren gewaarborgd (zie artikel 29 van het reglement voor het Weduwen- en Weezenfonds van Europeesche burgerlijke ambtenaren, opgenomen in Indisch btaats- b'ad 1213 Betialve^de onder 7 vermelde vergoedingen voor uitrusting zijn in S 13 op bladzijden 31 en 32 van het verslag der commissie nog vermeld de gratificatiën, welke dienen om de studie van enkele Inlandsehe talen (Javaansch en Soendaneesch) aan te moedigen en die ten bedrage van f 500.- worden toegekend, wanneer aan zekere eischen'wordt voldaan. Soortgelijke voordeelen (veelal in den vorm van eerdere toekenning van traktementsverhoogingen) bestaan ook voor verschillende groepen van burgerlijke landsdienaren die bijzon dere examens afgelegd of speciale studiecursussen gevolgd hebben Gratificatiën voor het behalen van enkele ingenieursdiploma s tot met de studiekosten verband houdende bedragen zijn door de militaire bezoldigingscommissie wel aanbevolen, maar een bepaald voorstel daartoe heeft zij niet gedaan. in Bijaldien er toe wordt overgegaan een zoodanigen maatregel in het leven te roepen, zullen die gratificatiën alleen worden toegekend aan hen, die op aansporing of met medeweten van het legerbestuur aan de studie beginnen, en zal aan de toekenning daarvan de verplichting worden verbonden om nog minstens eenige jaren ais officier te dienen (zie onderwerp 3, stuk 7c bladz. 1 en 2). Van toekenning van gratificatiën aan hen, die de studiën aan oe Hoogere krijgsschool en de daarop gevolgde detacheeringen met goed gevolg hebben volbracht, is afgezien in verband met de hoogere trak tementen, welke voor staf- en intendanceofficieren zijn voorgesteld. Waar in het Afdeeüngsverslag in het bijzonder de aandacht is gevestigd op voordeelen, welke officieren boven burgerlijke lands dienaren zouden genieten, wordt het niet ondienstig geacht ook eenige nadeelen te vermelden, welke aan het beroep van den officier verbonden zijn. rA Behalve de beperking van de persoonlijke vrijheid, vaak gepaard gaande met scheiding van het gezin, welke hierboven reeds is ter sprake gebracht, dient daarbij in de eerste plaats de aandacht te worden gevestigd op de vele overplaatsingen, waaraan vooral de troepenofiicieren onderhevig zijn. 91

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 99