Ouerzicht dqo Dedcrlcndscfac militaire tijdschriften. De Militaire Spectator, No. 12, Dec. 1919. Deze aflevering bevat twee verhandelingen over Nederland's toekomstige weermacht, n.l. van den bekenden Schrijver Majoor van Dam van Isselt, die de artikelen in de „Avondpost" van Kolonel van den Belt bespreekt, en van den Luitenant-Adjudant Brouwer. Daar beide artikelen voor ons niet van rechtstreeksch belang zijn, volsta ik met een bloote vermelding. De HeerJ. J. G van Voorst tot Voorst geeft een overzicht over de strategische en tactische kaarten der oorlogsterreinen 1914—1918. Ten slotte militair-politiek maandoverzicht en boekaankondiging. Mavors, No. 10/11, Nov. 1919. Wij leven in een tijd, waarin alles op zijn kop schijnt te staan, waarin de „vooruitstrevenden" lang bestaande en geëerbiedigde tradities als oud vuil over boord werpen. Daarom heeft Kapitein Lagaaij in het eerste artikel van de Nov.-afl. van Mavors een goed werk verricht door de beteekenis van het vaandel uiteen te zetten in den vorm van een theorieles met recruten. Het artikel moge tot voorbeeld strekken, hoe dergelijke onderwerpen met jonge manschappen te behandelen. Ik wijs hier tevens op een kort artikel in hetzelfde nummer van Luitenant Calmeijer over het vaandel. Majoor Bruyn vervolgt zijn leidraad voor het houden van theorie over krijgstucht. Bij lezing zoowel van dit als van het voorgaande artikel kwam bij mij de gedachte op: indien bij de opleiding tot officier werk gemaakt was van het onderwijs in methodiek, dan zouden dergelijke en tal van andere belangrijke onderwerpen vrij wat beter behandeld zijn geworden dan tot dusverre in ons leger het geval is. Majoor van Dam van Isselt vervolgt zijn overzicht over de ver dediging van België in 1914. Hij behandelt thans de beteekenis van Nederland's onzijdigheid tijdens den Duitschen opmarsch, waarbij hij in sommige opzichten het bekende artikel van Kapitein .Ronduit" in de Mil. Spectator bestrijdt. Hij komt echter tot in hoofdzaak dezelfde conclusie als deze verdienstelijke schrijver. Kapitein DE Bas vervclgt en besluit zijn bespreking van het verslag van de commissie tot onderzoek naar de ontevredenheid in het leger. Kolonel van den Belt vervolgt zijn studie over de IJsergevechten en onze nieuwe weermacht. De bestudeering van die gevechten leidt hem in dit artikel tot de conclusie, dat een reorganisatie 202

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 104