Uit Buitenlaiidsche militaire Tijdschriften. Journal of the R. U. S. Institution, November1919. The psychological aspect in the training of men. De noodzakelijkheid voortdurend veranderingen en wijzigingen te brengen in onze denkbeelden omtrent opleiding teneinde deze in overeenstemming te brengen met de voordurend zich wijzigende om standigheden en de tactische inzichten onzer vijanden, zal door iedereen toegegeven worden, zegt Luit.-Kolonel Higgins. De moeilijkheid, waarop we in oorlogstijd stuiten, is om die opleiding zoodanig te regelen, dat de resultaten daarvan samenvallen met die phase der operaties, waarin de gewijzigde opleiding het effect van de gewij zigde tactiek des vijands te niet moet doen. Men moet dus vooruit kunnen zien en kunnen bepalen, in welke richting de vijandelijke zal gaan om 's vijands strijdwijze op elk oogenblik te kunnen beantwoorden met de juiste tegenmaatregelen De aanvoerder, die dit vraagstuk oplost, heeft het probleem van de opleiding van den soldaat tegelijk opgelost. Men zou hiertegen kunnen opmerken, dat een geoefend soldaat een man is, die zoodanig geoefend is, dat hij zich ommiddellijk aan elke strijdwijze weet aan te passen. De schrijver ontkent echter, dat een zoodanige oefening zelfs bij een staand leger mogelijk zou zijn. Bij een volksleger kan er heelemaal geen sprake van zijn. Degenen, die oorlogspractijk hebben, hebben ondervonden, hoe noodzakelijk het is voortdurend de tactische beginselen en dus de wijze van oefening van den troep te veranderen om voortdurend het meest juiste gebruik van het beschikbaar materieel te kunnen maken. Waar bleek, wat Clausewitz zeide: Hij, die van plan is zich in den oorlog te begeven, neme uit de studieboeken niets anders mede dan opvoeding van zijn geest. Men moet leeren denken. Persoonlijke oorlogservaring is nog geen oorlogsbekwaamheid. Volgens Schr. schreef Frederk de Groote. Een muildier, dat al de oorlogen van Prins Eugenius meegemaakt heeft, is aan het einde nog steeds een muildier De schrijver wijst dan op de eigenaardige moeilijkheden, waarop men stuit om het nut en de wenschelijkheid van nieuwe formaties en strijdwijzen bij de groote massa den troep ingang te doen vinden. Ein Maultier, das zehn Feldzüge unter Prinsz Eugen initmachte, wur- de kein besserer Taktiker sein, und man musz zur Schande der Menschheit gestehen, dasz infolge ihrer traurigen Dummheit viele alte Offiziere nicht besser sind als solch ein Maultier 206

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 108