üp het gebied van psychologie bevat dit nummer een artikel van Luit- Kolonel Lucas, getiteld „l'Homme instrument de guerre", „ConnaTtre l'homme, telle est la base de 1' instruction a donner a tout chef, petit ou grand, appelé a exercer le commandement d'une troupe d'in fanterie". Daaraan schijnt ook in Frankrijk vóór den oorlog bij de officiersopleiding niet de noodige aandacht geschonken te zijn. Het onderwerp leent zicht minder voor een korte bespreking, waarom hier volstaan wordt met de aandacht erop te vestigen. Monatshefte für Politik und Wchrmacht, September en October 1919. De inhoud is geheel in overeenstemming met den nieuwen titel. Onder artikelen, die zich bijna alle bezighouden met den nieuwge- schapen toestand in het Duitsche rijk en met de oorzaken, welke tot de ineenstorting er van leiden, is slechts een enkel gewijd aan de tactiek, n.l. „Umsturz und Strassenkampfe" door Luit.-Generaal Balck. Aan de zes deelen, die deze bekende schrijver wijdde aan de tac tiek, ontbrak nog een hoofdstuk over de tactiek tegen den Inland- schen vijand. Dit is thans geschreven. Daar het overal gist en broeit en toestanden, welke heden in Duitsch- land heerschen, wellicht morgen in andere landen ontstaan, is dit artikel van actueel belang. Balck bepaalt zich niet tot het aangeven van de wijze, waarop n z.m. de demping van stadsoproeren moet geschieden, en die be- heerscht wordt door de tactiek der oproerlingen en de gesteldheid van het gevechtsterrein, hij geeft beschouwingen over de wijze, waarop de oproerlingen moeten worden aangepakt en met welke hulpmid delen aan personeel en materieel. Het is opmerkelijk, hoeveel wij in het artikel van Balck aantref fen, dat ons verplaatst in onze voorschriften omtrent het optreden tegen een l.V. Natuurlijk zijn er ook afwijkingen als gevolg van meer moderne toestanden. Toch blijven eenige grondregels onverminderd van kracht. Door snel en krachtig optreden spaart men goed en bloed. Nooit onderhandelen met de opstandelingen, ze beoogen'alleen tijdwinst, verhoogen daardoor hun moreel. Ze zijn ten eenenmale on betrouwbaar: goedgeloovige troepenaanvoerders bekochten hun ver trouwen met hun leven en dat hunner weerloos geworden soldaten (het lot van een Hamburgsch Jagerbataljon op 25 Juni '19 te Ham burg). Als regel beginnen de onlusten met plunderingen. De volksleiders verzekeren de autoriteiten, dat ze de beweging meester zullen blij ven en smeeken geen troepen te ontbieden, ja, de politie en vrijwil- ligerkorpsen te ontwapenen uit vrees voor ongelukken. Die leiders hebben echter nooit voldoende gezag over de tuchtelooze benden, die hen volgen. Al hebben ze het ooit gehad, na het eerste succes verliezen ze dit gezag en de mogelijkheid tot leiden der beweging. 210

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 112