De leiders worden meegesleept in den stroom. Gevangenissen, re= gee.ringsgebouwen worden bestormd, archieven vernield, misdadigers bevrijd, tenslotte alles, wat zich verzet of daarvan verdacht wordt, gedood. Het eenige middel daartegen is met voldoende krachten energiek optreden, vóór het zoover komt, en daarom geen tijdverliezen met noodelooze onderhandelingen, die nimmer tot eenig succes leidden. Daar in Duitschland niet voldoende soldaten beschikbaar zijn, is van hoogerhand de vorming van „Einwohnerwehre" burgerwach ten bevolen. De volksleiders verzetten zich hiertegen zooveel in hun vermogen ligt en slagen zij er niet in de vorming te beletten, dan trachten zij ze onbetrouwbaar te maken. Het vereischt veel zorg te voor komen, dat ongunstige elementen in de burgerwachten worden opge nomen, ondanks contracten, handslag en handteekening der leden. Van de mate van betrouwbaarheid hangt het af, hoe men met de wapens der leden handelt. In Duitschland is door den minister van binnenlandsche zaken voorgeschreven, dat de leden alleen de gren dels der geweren naar huis meenemen, de geweren en de munitie worden op veilige plaatsen opgeborgen. Behalve geweren zijn ook de meer moderne strijdmiddelen, als mijnwerpers, handgranaten en mitrailleurs van veel nut. Ook vlieg tuigen kunnen met succes aangewend worden. Het gebruik van paarden, ook voor de aanvoerders, moet worden vermeden. Aan een colonne van 2 compagnieën met lichte machinegeweren wil Balck toegevoegd zien2 lichte mijnwerpers op vlakbaanaffuit, 4 zware machinegeweren, 2 stormgroepen, 4 pioniergroepen en een afdeeling rijwielordonnansen, terwijl iedere man rijkelijk van hand granaten en van een handbijl moet voorzien zijn. Schxveizerische Zeitschrift für Artillerie und Genie, No. 11, November 1919. In „Artilleristische Ausschnitte II" worden de „Kriegserrinnerungen des ersten Quartiermeisters Ludendorff" op artilleristisch gebied onderzocht. Uit het uitvoerige artikel doen we eenige grepen. Dat ook bij de Duitschers de munitieaanmaak vele zorgen gebaard heeft, is algemeen bekend. Die moeilijkheden leidden ertoe zoo eenvoudig mogelijke munitie te vervaardigen. Maar ook de troep kon op den duur niet overweg met de gecompliceerde munitie, die men in vredestijd bedacht had. Ook het aantal kalibers en de groote hoeveelheid soorten buizen droegen daartoe bij. Vereenvoudiging moest het wachtwoord zijn: Het schieten werd daardoor ook eenvoudiger. Hoewel men ook den strijd aanbond tegen de granaat kartets, is dit profjectiel, hoewel heel wat minder algemeen in gebruik, toch tot het einde behouden gebleven: Echter heeft de G K. tegenover de granaat veel terrein verloren, vooral sedert dit projectiel door een meer gevoelige buis beter tegen levende doelen geschikt gemaakt is. Vooral in den vorm van gasgranaat vond het veel toepassing. 211

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 113