Boekbespreking. Karakterontleding. Leidraad voor den omgang met en een oordeelvorming over verschillende karakters ten dienste van militaire opvoeders, door H. C. Rouffaer, Kapitein der Grenadiers. J H. de Bussy, Amsterdam, 1919. Prijs f 0,75. Sedert van officiëele zijde ook in ons Leger meer nadruk op „opvoeden" gelegd wordt, is een boekje als dat van Kapitein Rouffaer van rechtstreeksch belang. Schrijver, -die volstrekt niet pretendeert over het moeilijke onderwerp een verhandeling te geven, welke als studieboek waarde heeft, meende door een eenvoudige leidraad eenig houvast te moeten verschaffen aan de vele militaire opvoeders, die in hun omgeving naar het goede streven. In vijf hoofdstukken bespreekt hij het karakter, het gevoel, het verstand, de activiteit en den wil, karakterindeeling, welk nut wij kunnen hebben van een karakterschema en een lijst van vragen naar ka raktereigenschappen, hoe moeten de individuen der verschillende groepen behandeld worden, waarbij hij vermeden heeft „geleerde" uitdrukkingen te gebruiken, hetgeen met den zakelijken en duide- lijken betoogtrant het boekje bijzondere waarde geeft. In hoeverre het aan het door Schrijver nagestreefde doel beantwoorden zal, is nog niet te zeggen; dit moet de practijk leeren, doch de wijze van behandeling belooft zeer veel, zoodat ik het met vertrouwen durf aan te bevelen. P. Jaarverslag van den Top. Dienst 1918. Het Jaarverslag van den Top. Dienst 1918, dat, haast onnoodig het te zeggen, keurig verzorgd is, geeft als steeds een groot aantal bijzonderheden omtrent den stand van de triangulatie-, de opne- mings- en de hermetingswerkzaamheden in de verschillende deelen van den archipel. In de zeer lezenswaardige rubriekBijdragen van gemengden aard treffen wij een interssante beschouwing aan over West-Bali ver lucht met mooie foto's en geschreven door R. E. P Maier. Ruiter behandelt op onderhoudende wijze de Hindoe-oudheden nabij Buitenzorg, waarvan duidelijke kieken het geschrevene aanvullen. De schrijver komt tot de conclusie dat deze kunstuitingen verre staan beneden die, welke in Midden- en Oost-Java worden gevonden. 213

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 115