Organisatie nan troepenmenages. Geen menschen weten waarheid meer, als zij beleven. Hendrik Laurens Spieghel. De voeding van de troepen is meer dan ooit het onderwerp, dat de volle aandacht heeft van de Regeering en het Legerbestuur. Kunnen wij onmogelijk zeggen, dat de legerleiding te voren geen belangstelling had voor de verzorging van den inwendigen mensch der militairen, het is toch zeer verblijdend, dat in de administratieve regelingen dezer materie een wending ten goede is gekomen, waarvan de invloed zich van twee zijden deed gevoelen, n.l. eenerzijds ten gevolge der opheffing van den menageïnleg een soldijvermeerdering, welke in de beurzen te voelen was, anderzijds het ontstaan van de mogelijkheid tot centraliseering der troepenvoeding. Vooropstellende, dat het heel moeilijk is om iedereen tevreden te stellen, willen wij waarschuwen voor het feit, dat er velen zijn, die practischer willen zijn dan practisch. Ervaring is een goede leermeesteres, doch zij moet toch steeds met oordeel worden ge raadpleegd. Meer speciaal geldt dit voor de voeding der troepen, omdat men zoo spoedig gereed is de ervaring der buitengewesten toegepast te wenschen op de op Java te treffen regelingen. Er kunnen op tien posten door hare commandanten tien afzonderlijke voedings regelingen worden getroffen, die alle uitmuntend voldoen, d.w.z. ieder voor haar post, en waaruit voorzeker een en ander valt te leeren, maar die als systeem nog niet voor toepassing in aanmerking komen voor de voedingsorganisatie van een massa. Wij moeten geraken tot eene organisatie, welke een meerderheid van voordeelen schenkt boven de onvermijdelijk daaraan verbonden nadee- len en welke niet al te veel ingrijpt in de organisatie van het heden. Voor de verdere behandeling dezer materie, als hoofd boven dit opstel geplaatst, stellen wij ons op de basis der menageregelingen van Maart van dit jaar; wij zijn n.l. nog onkundig van hetgeen daarna mogelijk is gewijzigd op dit gebied. Volgens de voorschriften voert de C. C.t. menage en is de 109

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 11