een paar dagen te voren worden vastgesteld, is het heel lastig om vooruit op de schaftorde daarmede rekening te houden. En toch, het is gewenscht om er op te letten, want men vergt van den soldaat physiek veel en men doet hem een pleizier met een bijzonder menu als belooning. Het zijn kleinigheden en toch o, zoo van gewicht! Daarom stappe men af van menuschema's en schaftordenmen geve algemeene regeien aan en zorge, dat het menagebeheer over deskundig personeel beschikt. Naar die algemeene regelen boven bedoeld, waaraan een soldaten menage moet voldoen, moeten de menu's worden opge maakt te midden van hen, die de maaltijden moeten nuttigen, dus bij het korps; de verplegings-officier houdt voeling met den C. Ct., terwijl de afdeelingscommandant de bevoegdheid heeft om de menages bij de korpsen aan een onderzoek te onderwerpen. De soldaat, van welken landaard hij ook zij, krijgt hetzelfde ration en dezelfde artikelen met instandhouding van de uitzondering: var- kensvleesch. Er zij hier terloops op gewezen, dat het een ideaal is van den Inlander om ook brood te krijgen voor zijn ontbijt. Wij hebben er een proef mee genomen, toen de menagegelden zulks toelieten om de Inlan ders van onze compagnie brood te verstrekken, hetgeen bijzonder werd op prijs gesteld. In verband hiermede is het een eisch, dat, indien mogelijk, een dergelijke maatregel in de toekomst zou worden ingevoerd, ieder garnizoen zijn militaire brood ontvangt. Daarvoor zou b.v. voor de 2e en 3e militaire afdeeling een militaire broodbakkerij dienen te worden opgericht; Tjimahi kan dan de le en 4e militaire afdeeling voorzien. De soldaat prefereert het militaire brood boven het brood der Chineezen, die, ten gevolge van het stelsel van laagste inschrijving bij aanbestedingen, niet schromen grondstoffen te gebruiken, welke, op z'n zachtst geoordeeld, aan de smakelijkheid van het brood te kort doen. Men vrage eens menig offitcier van piket naar zijne ervaring. Voor de gecentraliseerde korpsmenage moet een nieuw tarief 15 worden ontworpen, waarop alle ingrediënten vermeld staan, voor de menagevoeding benoodigd, terwijl voor de kruiden een zeker bedrag moet worden vastgesteld per zeker aantal deelnemers, b.v. per ICO man. Dit bedrag moet een zekere elasticiteit hebben om te voorkomen, dat het in een garnizoen niet toereikend blijkt voor de behoefte. Vooral late men een eventueel restant, dat nooit anders dan in kleine bedragen kan loopen, niet anders verantwoorden dan aan den K. Ct. Deze zal 114

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 16