Een en ander oner de aanwending nan giitgas als strijdmiddel. Wanneer ik hier een en ander ga vertellen over de toepassing van de giftgassen in de jongsten oorlog, is dit geenszins, omdat ik zoo bijzonder met dit strijdmiddel sympathiseer. Het tegendeel is waar; ik geloof niet, dat er een wreeder en verachtelijker wapen ooit bedacht is; het herinnert aan sluipmoord en is voorzeker een waardig produkt van dezen oorlog van haat, waar in de laboratoria werd gezocht naar de meest verfijnde vernietigingsmiddelen om den tegenstander te kunnen dooden. En het is bekend, dat de afkeur van dit st ijdmiddel vrij algemeen is, zoodat er wel eenige kans bestaat, dat op een volgende vredesconferentie, volkerenbondsvergadering, of hoe men deze partijen voortaan zal noemen, een besluit zal wor den aangenomen, dat de toepassing van dit middel overal verbiedt. Maar 'zoolang dit niet het geval is en wij weten, dat een eventueele vijand wel over dit strijdmiddel beschikt, is het plicht de consequen ties hiervan te aanvaarden en de middelen tot afweer onder de oogen te zien. Zonder daarom het gebruik van giftsgassen aan te raden, dat, zooals de Kolonel Schutstal van Woudenberg in het Wetenschappelijk Jaarbericht van 1917 terecht opmerkt, niet strookt met de ridderlijke tradities van ons leger, behoort men uit zelfverdediging te beschikken over de kennis van de door den vijand aangewende gassen en de wijze van toepassing hiervan, zoome de over de middelen tot wering van de uitwerking en de gevolgen van den giftgasaanval. Soorten van giftgassen. Het giftgas heeft tijdens den oorlog verschillende stadia van ont wikkeling en verbetering doorloopen. In April 1915, toen de Duit- schers voor het eerst gas bezigden bij een aanval in de buurt van Yperen, was men nog aan het begin en de wijze van aanwending eveneens primitief, doch doordat de vijand onbekend was met dit strijdmiddel, bleef de verrassing volkomen en daardoor het succes groot, al heeft men toen door omstandigheden van dat succes niet Voldoende kunnen partij trekken. 117

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 19