c. geelkruisgranaten bevatten het reeds bovenbesproken mosterdgas. De Franscnen hebben eveneens 3 soorten gasgranaten (obus spéciaux): 1. gevuld met giftgassen (obus toxiques), 2. gevuld met giftige en traanwekkende gassen (obus toxiques- lacrymogènes), 3 gevuld met alleen traanwekkende gassen (obus lacrymogènes). De werking van de eerste soort verdwijnt spoedig; die van de beide andere, die normaal in den vloeibaren toestand verkeeren, kan verscheidene dagen duren. Om een idéé te geven van de wer kingsradius dezer granaten moge dienen, dat de afmetingen van de wolk der explosie bedragen: Voor de obus toxique van 75 m. M. 16 M3. 155 1G00 M3. De gaswolk is effectief over 50 M voor de 75 m.M. en over 100 M. voor de 155 mM; door de obus tox.-lacr. en lacr. wordt door de druppeltjes eene oppervlakte van 5 M2. voor de 75 m.M. en van £0 M2 voor de 155 m.M. besproeid. De door de Engelschen gebezigde soorten van giftgassen zijn mij niet bekend; zij beschikten echter ook over een granaat met mos terdgas, de z. g. B B. granaat. Wijze van aanwending Het is van algemeene bekendheid, hoe in den beginne het gift- gas ontwikkeld werd uit cijlinders, waarin het zich in samenge- persten of vloeibaren toesiand bevond. Deze cijlinders werden in de voorste loopgraven opgesteld; door middel van buigzame pijpen met mondstuk en kraan kon het gas dan over de borstwering heen ontsnappen. De nadeelen van deze methode wezen zich spoedig uit en zijn de volgende: In de eerste plaats is men geheel afhankelijk van de windrichting en snelheid en dit maakt, dat men bij een van te voren opgezet offensief nooit vast op den gasaanval kan rekenen, omdat de windfactor onzeker blijft. Neemt men aan, dat de windsnelheid buiten beschouwing latende een gasaanval kan plaats vinden, als de wind recht naar den vijand toe is, of in maximum onder een hoek van 45° naar zijn linies waait, dan is van het geheele kompasrooster slechts 90° of '/4 geschikt als windrichting, dus de kans 1 op 4, dat men den goeden wind treft, een verhouding, die wellicht vermeerderd kan worden door een tijd uit te zoeken, dat een bepaalde windrichting domineert. Hier in Indië heeft men vrij regelmatige winden en is de kans dus iets minder gewaagd. 120

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 22