Een tweede nadeel is, dat, wil men het effect van een gasaanval volkomen toepassen, men, kort nadat de gaswolk haar werking heeft verricht, moet aanvallen. Men komt dan echter terstond in de door gas geïnfecteerde zone en daar het gas zwaarder is dan de lucht en dus in loopgraven, onderkomens, enz. blijft hangen, loopen de eigen troepen ook gevaar en moet men ze met de gasmaskers op laten vooruitgaan. Ten derde is bij een waakzamen vijand verrassing niet gemak kelijk. Overdag is de gaswolk bijna altijd zichtbaar, als zij aan komt drijven Is de atmosfeer droog, dan is de wolk wazig, soms eenigzins lichtgroen gekleurdbij vochtige lucht ziet men steeds een min of meer wiite wolk. Des nachts kan men vertrouwen op het gehoor, daar na het openen van de kranen der cijlinders het sa mengeperste gas met een duidelijk sissend geluid ontwijkt, dat bij stilte tot 3 a 4C0 M. afstand kan worden gehoord. Daarenboven behoeft men geen bijzondere oplettendheid te betoonen, als de wind niet uit de goede richting voor een gasaanval waait. Bij windstilte of bij een sterkeren wind dan 8 M. per seconde, of als de vijandelijke linie verder dan 1 K. M. weg is, is evenmin een gaswolkaanval te vreezen. De voorbereidingen voor dergelijke aanvallen kunnen bovendien dikwijls worden onderkend aan: het geluid van hameren in de vijandelijke loopgraven, het oplaten van proefballonnetjes ter verkenning van windrich ting en -snelheid. Ten slotte levert de aanwezigheid van een groot aantal gasci linders in de voorste loopgraven veel gevaar op voor de eigen troepen. Krijgt de vijand eenig vermoeden ervan, dan zal hij een zwaar bombardement op deze loopgraven openen en bestaat er groote kans, dat eenige cijlinders worden stukgeschoten met het begrijpelijke gevolg. Het is niet te verwonderen, dat deze nadeelen dwongen tot het zoe ken naar verbetering in de aanwending der giftgassen en toen deze gevonden was in het gebruik van granaten, heeft men de uitstroom methode meer en meer laten varen. Sedert Augustus 1916 is op het Westfront door de Duischers geen dergelijke aanval meer ondernomen en naar ik meen door de Geallieerden ook hoe langer hoe minder. De voordeelen van het gebruik van gasgranaten zijn duidelijk: 1. Men kan het gas op elke gewilde plaats binnen vuurbereik brengen en men is hierbij minder afhankelijk van den wind. 2. Men behoeft niet eerst de voorste linie te beschieten en kan dus zijn aanval^zonder kans op stoornis door de eigen gassen^ondernemen. 121

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 23