de aangelegde emplacementen worden bovendien gecamoufleerd te gen luchtwaarneming. Men kan ze gemakkelijk concentrisch opstel len tegen een klein doel, b.v. een sterken weerstandskern, versterkt boschje of huizencomplex. Deze geheele massa wordt dan langs electrischen weg tegelijk ontstoken Het effect kan n;en zich denken. Plotseling, zonder eenige voorafgaande waarschuwing wordt een .geweldige hoeveelheid gas op het kleine doel gestort en verstikt letterlijk elk levend wezen. De voorzorgsmaatregelen hiertegen kunnen slechts bestaan uit ingespannen opletten door de posten. Deze kunnen gewaarschuwd worden door den lichtstraal van de losbranding, die lijkt op een lange vlam, die langs de vijandelijke linie schiet, door den knal bij het afgaan van het schot en door het suizend getuid van het groote aantal projectielen, die 's nachts een spoor van vonken achter laten. Slechts als het alarm oogenblikkelijk gegeven wordt, kan een enkeling, die zijn gasmasker bij de hand heeft, nog eenige kans op behoud hebben. De waarde tegenwoordig aan het gebruik van giftgas in den oorlog toegekend, blijkt hieruit, dat de munitievoorraad per batterij thans normaal voor 1/3 uit gasgranaten bestaat. Was eerst alleen het veldgeschut met deze projectielen uitgerust, thans vindt men b.v. in Duitschland de volgende kanonnen, die over gasmunitie beschikken: Kaliber Max. schootsverheid met gasmunitie. 21 c M. houwitser10300 M. 15 c.M. kanon2C000 M. 15 c.M. houwitser 8800 M. 10,5 c.M veldhouwitser8600 M. 10 c.M. kanon11100 M. 7,7 c.M. veldkanon8200 M. 25 c.M. mijnwerper850 M. 17 c.M. id1600 M. 7,6 c.M. id1300 M. 18 c.M. gaswerper (glad)1300 M. 16 c.M. id (getrokken)3000 M. Tactisch gebruik. Het giftgas kan worden aangewend met de volgende bedoelingen a. Om verliezen te veroorzaken (vernietigingseffect). b. Om de gevechtswaarde van den vijand te verminderen, door hem te noodzaken gasmaskers te dragen (neutralisatieeffect). c. Om bepaalde punten of stellinggedeelten tijdelijk onhoudbaar te maken. 123

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 25