Ad. a. Het eerste geschiedt door middel van korte beschieting met artillerie of mijn werpers, waarbij verrassing op den voorgrond moet staan. Dus plotseling en tegelijk beginnen met een groot aan tal vuurmonden, alle gericht op een klein doel, zoodat een sterke gasconcentratie verkregen wordt. Dergelijke bombardementen wor den gewoonlijk gericht tegen batterijen, vermoedelijke bivakplaatsen, stafkwartieren, enz. Vooral hier in Indië, waar de troepen als regel gelegerd zijn in langs den weg gelegen kampongs, leenen deze zich uitstekend om op grooten afstand zoo nu en dan eens met gas- granaten onder vuur genomen te worden. Ad. b. Hiervoor zijn beschietingen van langeren duur noodzakelijk. De dichtheid van het gas behoeft niet zoo hoog te worden opge voerd en tnen kan volstaan met enkele vuurmonden of batterijen hiervoor aan te wijzen. Deze beschietingen strekken zich dikwijls over grooten afstand uit en maken tegenwoordig deel uit van bijna elke artillerievoorbereiding, in de eerste plaats om batterijen te neutraliseeren. Het buiten gevecht stellen van alle vijandelijke bat terijen vóór den aanval is practisch onmogelijk; dezulke, die niet getroffen kunnen worden of wier vuur onuitdoofbaar blijkt, worden met gas bestrooid om haar werkzaamheid te belemmeren. Wel kan een van gasmaskers voorziene bediening haar werk een tijd voortzetten, maar door de maskers wordt het gezichtsvermogen beperkt, terwijl personen, die niet volkomen getraind zijn met deze toestellen, niet in staat zijn arbeid ermede te verrichten. Het adem halen, waarbij de lucht door een filter met chemische stoffen moet worden gezogen, is n.l. zeer vermoeiend. Ook kunnen door lang durig vuur deze chemicaliën zijn opgebruikt en gas doorlaten. Voor al batterijen, waarvan de plaats niet nauwkeurig bekend is, en die dus moeilijk te treffen zijn, kan men door een gasbombardement neutraliseeren, daar voor het schieten met gasprojectielen het juist heidsschot geen vereischte is. Door de groote uitbreiding van de gaswolk moet wel met de windrichting rekening worden gehouden, doch dit vuur leent zich overigens uitstekend voor nachtelijk vuur zonder inschieten of waarneming. Men kan dan ook gerust zeggen, dat het grootste deel van de gasgranaten tegenwoordig voor de vijandelijke artillerie bestemd is. Men kan ook de troepen in de meer naar voren gelegen loop graven met gas beschieten, om hen uit te putten, door hen te ver plichten de gasmaskers te dragen, maar het nadeel, dat men bij den aanval zelf spoedig in de gaszone komt, werd reeds eerder genoemd. Ook verdient het soms aanbeveling om achterwaarts 124

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 26