terwijl 'het met groote onderlinge tusschenruimte opstellen van batte rijen en stukken de uitwerking van het gasbombardement vermindert. Afzonderlijk staan de beschietingen uit gaswerpers, die steeds ten doel hebben een of meer bepaalde en gewoonlijk vrij nabij zijnde punten, als weerstandskernen, mitrailleurnesten, schansen, enz. onhoudbaar te maken, lerstond na de losbranding behoort men een aanval te wagen, om zich in het bezit van het werktestellen, waarbij voor de eigen troepen alle mogelijke voorzorgsmaatregelen tegen het gas moeten worden getroffen. Het zal duidelijk zijn, dat deze methode alleen in een langdurigen stellingoorlog uitvoerbaar is. Wat betreft de bruikbaarheid van gasgranaten in den bewegings oorlog, zij zijn ervoor geschikt, al is het niet in die mate als in den stellingoorlog. Immers de concentratie van troepen nabij de frontlijn is lang niet zoo groot en men is veel minder bekend met de opstelling der wederzijdsche strijdkrachten. De uitrusting aan gasgranaten kan daarom veel geringer zijn en zoo vele verschillende variëteiten van gassen, die zich elk voor een speciaal geval het beste leenen, zijn niet noodig. Men zal er b. v. rekening mede moeten houden, dat, door de meerdere beweeglijkheid, het aanwenden van mosterdgas met zijn lange nawerking, als zeer gevaarlijk kan zijn voor de eigen troepen. Vooral voor de lichtere kalibers en de veldkanonnen, wier gaswolk geen groote werkingsradius heeft, zal in den bewegingsoorlog, waar de doelen veelal ijler en van korter duur zijn, dan in den stellingoorlog, op gebied van gasschieten niet veel meer te doen vallen. Voor beschietingen van achterwaarts gelegen bivaks, kampongs, uitlaadstations, wegenknooppunten alsme de voor contra-batterijvuur, büjft er voor de zwaardere artillerie altijd nog een ruim arbeidsveld open, en ik geloof, dat het juist deze punten zijn, die door ons met het oog op een eventueelen vijand wel eens onder de oogen gezien mogen worden. Weet n. 1. een vijand, dat onze afweermiddelen tegen den gas aanval niet in orde zijn, dan zal hij onverschillig op welke manier, practisch of niet practiscb, gas aanwenden en daardoor onvermij delijk een paniek bij onze troepen weten te verwekken. Wie de beschrijving leest van een gasaanval in Conan Doyle's: „The britisch Campaign in-Flanders", zal dit moeten erkennen en begrijpen, hoe urgent maatregelen, om dit te voorkomen, zijn. Maatregelen tot afweer. Men kan onderscheiden: a. de individueele afweermiddelen, 126

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 28