om in den grond ingegraven schuilplaatsen, enz., die slechts 2 uitgangen bezaten, gasdicht af te sluiten door speciaal ge prepareerde gordijnen voor deze uitgangen te spannen aan een houten raamwerk. In den bewegingsoorlog, waarbij men niet zoo diep in den grond kruipt, komt men voor onoverkomelijke moeilijkheden te staan. Het is niet mogelijk bamboebarakken, kamponghuizen of primitieve schuilplaatsen gasdicht te maken, zoodat van een gezamenlijke bescherming op deze wijze geen sprake kan zijn en ieder man op zijn gasmasker is aangewezen. Het voordeel van dergelijke gasdichte verblijven is juist, dat zij aan veie personen tegelijk bescherming verleenen, terwijl inmiddels de gasmaskers gespaard blijven voor het gevecht. Worden aan den eenen kant de afweermaatregelen hierdoor vereenvoudigd, want de inrichting van gasdichte schuilplaatsen met hun speciale iuchtververschers, enz. kost veel arbeid en tijd, aan den anderen kant is voor de menschen zelf het voortdurend gebruik van de gasmaskers en de noodzakelijkheid er soms mede te moeten slapen, veel bezwaarlijker. b. Alarmmaatregelen. Een regeling moet worden getroffen, waardoor op snelle onmiskenbare wijze de aanwezigheid van gas wordt bekend gemaakt. In den oorlog deden o.a. gongs, ratels, aan ijzer- draad opgehangen schoppen of breekijzers hiertoe dienst. Daar het blazen van signalen voor de hoornblazers gevaar oplevert, werden in het Engelsche leger door samengeperste lucht ge dreven hoorns gebezigd. Op het alarmasignaal moet ieder in de gewaarschuwde zone terstond zijn gasmasker opzetten. c. Maatregelen tot wering van gevolgen eener gasaanval. Het be treft hier vooral de nawerking en de gevolgen van het mosterd gas, die moeten worden voorkomen; de andere gassen verdwij nen wel vanzelf door den invloed van wind en zon. Plaatsen, waar het vloeibare mosterdgas is neergestort, worden bedekt met calciumchloride; is het vocht in kuilen gevloeid, dan worden deze met 1 M. aarde bedekt Kleeren, die er mede bespat zijn, worden behandeld met heet water van 60° a 80° C. of in een stoom- desinfectieinrichting. In huizen, waarin zich gas bevindt, moet dit door sterke ventilatie worden verwijderd; door binnen een vuur aan te leggen, bevorderdt men den trek. Voedsel, dat met gas in aanraking is geweest, kan gevaarlijk zijn om te nuttigen; doch veel voorzichtiger moet men zijn met het drinken van gas- besmet water uit granaatkuilen of puttendit water mag ook niet voor kook- of waschwater gebezigd worden, daar koken het 128

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 30