gevaar niet wegneemt. Er zijn verschillende gassen, w.o. ook mosterdgas, die een bijtenden of roestverwekkenden invloed uitoefenen op blanke metalen deelen. Munitie kan zoodanig worden aangetast, dat er b.v. bij mitrailleurs haperingen ontstaan, terwijls telefoon- en telegraaftoestellen defect kunnen raken. Sterk oliën of invetten is hiertegen het eenige voorbehoedmiddel. d. Ten slotte is de gasdienst, behalve met de controle over de hiergenoemde punten, belast met de voortdurende observatie van den wind, het opvangen van monsters giftgas in luchtledige bollen voor onderzoek en het toezicht op- en de beproeving van de gasmaskers. Ik heb hier van deze maatregelen slechts een kort overzicht ge geven; ir. de praktijk is een uitgebreide en gedetailleerde regeling onontbeerlijk. Uit dit overzicht moge echter blijken, dat er nog wel een en ander te doen valt en er nog verscheidene moeilijkheden zijn op te lossen, 't Ware te hopen, dat een algemeen verbod ons van dezen plicht onthief; of zou dit in de praktijk toch als een „vodje papier" worden beschouwd Bandoeng, 19 November 1919. J. A. van Staveren, Luitenant-Adjudant den Infanterie. ('i Op de eerste vredesconferentie van 1899 werd aangenomen een verklaring, houdende verbod tot beziging van projectielen met het eenige doel verstikkende of vergiftige gassen te verspreiden. Deze verklaring is (of was?) bindend voor België, Bulgarije, China, Denemarken, Duitsch- land, Frankrijk, Griekenland, Groot-Brittanië, Italië, Luxemburg, Mexico, Montenegro, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk-Hongarije, Perzië, Portugal, Rumenië, Rusland, Servië Siam, Spanje, Turkije. Zweden en Zwitserland. Commentaar overbodig, Red. 129

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 31