„ha Subordination Au fond de l'ame de tout artilleur sommeille une tendance separatiste. Percin. Veelbeteekende uitdrukking, waarover veel is geschreven en getwist, die een storm van verontwaardiging heeft uitgelokt onder de artillerie officieren en waarover nog steeds niet kan worden gepolemiseerd, zonder dat een tikje venijnigheid valt op te merken. Ook bij ons, zoowel in Nederland als hier te lande, werd de kwestie ampel besproken; ik herinner slechts aan de lezingen van Van der Hoog en Muller Massisen de debatten daarna, terwijl h.t.l. in de laatste maanden de strijd wederom is ontbrand en de Kapitein Van der Poll ter eene zijde en de Kolonel Gerth van Wijk en de Kapitein E. Sieburgh ter andere zijde, elkander trach ten tot beter inzicht te leiden. Wel is het opvallend, dat bij alle die besprekingen, meestal een infanterie-officier comparant ter eene zijde en een artillerieofficier comparant ter andere zijde is; wat voor mij een meer dan voldoende aanwijzing is, dat de „entente cordiale", de samenwerking uit kameraadschapsgevoel, een nog niet gehèel bereikt ideaal is. Ook in den vreemde is harde strijd gevoerd. Vond toch in 1911 de leider van den artillerieschietcursus in het kamp van Mailly het niet noodig, om, nadat de Generaal Percin van de Inspectie de Artillerieschietscholen was ontheven, van zijn herwonnen vrijheid te getuigen door de navolgende merkwaardige opmerking: ,,L'Artillerie est une arme, compléte par elle-même, douée d'un „pouvoir offensief propre, qui lui permet, dans certains cas, de „réaliser les vues du commandement, sans se mettre a la „remorque des autres armes". En dat, terwijl hetRéglement Provisoire van 1910, Titre V, reeds bestond, en in zijn punt 38 uitdrukkelijk verklaarde: „Si la mission d'un groupe (afdeeling van „3 batterijen) est d'appuyer spécialement une attaque déterminée, 130

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 32