Fransch Reglement, punt 38, Titre V, laatste helft. (Réglement Provisoire de Ma noeuvre de 1'Artillerie de Cam pagne, 8 September 1910 goed gekeurd, uitgave 1 October 1913. De verbinding, die tusschen de beide wapens wordt gevormd, sluit voor de artillerie slechts in zich, een ondergeschiktheid in opdracht, en verbreekt voor haar de gewone hiërarchieke banden niet, welke alleen den bevelhebber in staat stellen, de samenwerking van alle midde len ter bereiking van het ge meenschappelijk doel te verze keren. intusschen kunnen bepaalde omstandigheden (uitgestrektheid van het front, doorsnedenheid of bedektheid van het terrein, of uitmiddelpuntigheid van een aanval) noodzaken, de infan terie en de artillerie, die samen werken bij eenzefden aanval, samen te voegen tot een tijde lijke tactische eenheid onder eenhoofdige leiding. In dit uit zonderingsgeval zal de onder geschiktheid uitdrukkelijk door den bevelhebber moeten worden aangegeven. Duitsch Reglement, punt 364 a (Exerzier-Reglement für die Feldartillerie 1907, als gewijzigd in juni 1912.) De Veldartillerie ontvangt van den A.8. bepaalde gevechts opdrachten. Hierbij kan het van voordeel zijn, infanterie- eenheden (Brigade, Regiment) en artillerie eenheden (Regiment Afdeeling) voor een bepaalde gevechtsopdracht, bepaaldelijk op elkaar aan te wijzen. Doch ook zonder bepaald bevel, moe ten de aan hetzelfde gevechts- doel werkende troependeelen van beide wapens, door weder- zijdsch verbinding te zoeken, hunne maatregelen in overeen stemming brengen. De verbinding van den ar tilleriecommandant met den infanteriecommandant kan zoo noodig door het uitzenden van een officier worden vei kregen. De overbrenging van berichten geschiedt door middel van te lefoon, seinen of ordonnansen, Een stellen onder de beve len van den infanteriecomman dant is slechts dan aan te be velen, warneer het onderdeel der artillerie ver van zijn ver band is gescheiden. Oogenschijnlijk is er tusschen de beide teksten geen bepaald verschil. In het Duitsche Reglement is de zaak duidelijk: de artil lerie blijft onder de rechtstreeksche bevelen van den A. B. Onder geschiktheid onder den infanteriecommandant, met wien moet worden samengewerkt, komt niet voor, behoudens het uitzonderingsgeval, dat de artillerie geheel van zijn verband gescheiden is. Het Duit- 133

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 35