Thans ons V. G. V. B. A.In ons voorschrift is deze materie niet geregeld; de gezagsverhouding wordt in het midden gelaten. Punt 25, V. G. V. B. A, als gewijzigd door het voorloopige wijzigingsblad, luidt: De verbinding, welke door den A. B. door middel van hef gevechtsbevel wordt tot stand gebracht tusschen den com mandant der aanvallende troepenafdeeling en het deel der artillerie, hetwelk voor de ondersteuning van den aanval wordt aangewezen, wordt genoemd: de hoogere verbinding in tegenstelling met de verbinding, welke tusschen den commandant der toegewezen artillerie en den commandant der tot den aanval bestemde infanterie nog moet worden gevormd en welke genoemd wordt de lagere verbinding. Eerstbedoelde door den A. B. tot stand gebrachte verbinding kan slechts door een tegenbevel worden opgeheven, laatst bedoelde legt, voor een goede samenwerking, den betrokken I. C. de verplichting op, den commandant der hem toege wezen artillerie voortdurend in te lichten omtrent den tegen stand, op welken zijne infanterie bij haar voortdringen stuit, c. q. hem bevelen te geven omtrent het oogenblik van de opening en zoo mogelijk van het ophouden van het vuur Punt 26. Eenmaal ingedeelde artillerie volgt de bevelen en aanwij zingen van den Inf. C., met wien zij moet samenwerken. En nu wil ik direct bekennen, dat uit deze redactie alleen kan worden gelezen, dat de artillerie, die een bepaalde infanterieafdeeling moet ondersteunen, niet rechtstreeks onder de bevelen van den Infanteriecommandant wordt gesteld, terwijl een uitzonderingsgeval als in punt 38 van het Fransche Reglement niet wordt genoemd. Doch misleidend is de redactie zeker; al was het alleen maar van wege de woorden: „bevelen", die er door de voorloopige wijziging zijn ingebracht. Ik vermoed, dat men de opvatting van het Fransche Reglement onvolledig heeft willen overnemen onder het hoofd „scheiding der bevoegdheden", doch scherp kan ik die „scheiding" niet vinden. De Duitschers zeggen: Behalve in uitzonderingsgevallen geen gezagsverhouding tusschen beide wapenonderdeelen. Goed of niet, scherp is het! De Franschen me enen te zeggen: behalve in uitzonderingsge vallen, alleen ondergeschiktheid voor zooverre het betreft, de uit voering van de gegeven opdracht, waarbij de neiging doorschijnt, 136

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 38