„De A. B. bepaalt, op welke wijze de artillerie voor het gevecht „zal worden ingedeeld, waarbij bepaaldelijk wordt aangegeven, „welke artillerie-eenheden en welke infanterie-eenheden moeten sa menwerken ter bereiking van een scherp omschreven doel. „De commandant van deze artillerie stelt zich daarna in verbin ding met den commandant der infanterie, waarmede hij moet „samenwerken, ten einde de door beide te nemen maatregelen met „elkaar in overeenstemming te brengen. „Hij zal er met alle hem ten dienst staande middelen naar moe- „ten streven, om de technische verbinding met dien infanteriecom- „mandant tot stand te brengen en te onderhouden, ten einde door „aanwijzingen, die van de infanterie worden ontvangen, deze bij „het voorwaarts dringen, den meest werkzamen steun te kunnen ver zekeren. „Alleen in uitzonderingsgevallen (abnormale uitgestrektheid van „het gevechtsfront, bedektheid van het terrein, uitmiddelpuntigheid „van een aanval) zullen de infanterie- en de artillerie-eenheden, „die bij eenzelfden aanval moeten samenwerken, tot een tijdelijke „tactische eenheid onder eenhoofdige leiding worden samengevoegd, „en dus die artillerie-eenheden geheel onder de bevelen van die „leiding worden gesteld." Een poging, meer niet, die ik gaarne voor beter geef! Tot slot nog een korte uiteenzetting, waarom ik het Duitsche standpunt apprecieer, terwijl ik op blz. 132. citeer van Balck: „dasz, soweit wir es beurteilen können, die französischen Bestim- „mungen sich im Weltkriege bewahrt haben"; en dus niet de Duitsche. Balck geeft in hetzelfde artikel eenige treffende voorbeelden van gebrek aan samenwerking, waarvan ik er een wil aanhalen: „Der Angriff gegen Westen wird im Flankenfeuer der feindlichen „Artillerie fortgesetzt, die eigene Artillerie hat Stellungswechsel. „ausgeführt, sie sieht westlich Ville au Montois, Schützen in Bewe ging, die sie führ zurückgehende Franzosen halt, nimmt sie unter „Schrapnellfeuer, das sich immer mehr verstarkt, so dasz die Schüt zen halten und schlieszlich in entgegengestzter Richtung ihre Be- „wegungfortsetzen. Es waren aber nicht Franzosen gewesen, sondern „eigene Schützen, die nach Verlust ihrer Offiziere, von eigener und „feindlicher Artillerie beschossen, zurückwichen." Balck vervolgt dan:. „Gefehlt hat hier die Verbindung zwischen Artillerie und Infan terie und das kenntlich machen der eigenen Truppe." 138

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 40