onze opvattingen diepgaande studie en langdurige voorbereiding ver- eischt, voorwaarden welke sommige partijen vermeenen te kunnen ter zijde stellen. En ziet, toen Hongarije moeilijkheden kreeg met zijn buurman, en het Hongaarsche leger daadwerkelijk moest optreden, bleek het daartoe zoo weinig in staat, dat de vooruitstrevende regeering haar eigen beginselen verloochende, de soldatenraden en, wat dies meer zij, afschafte, alle vroegere instellingen in eere herstelde en bij de uitvoering van een en ander veel verder ging en veel meer reactionair optrad, dan bij het vroegere regime ooit mogelijk zou zijn geweest. Zooals gezegd, heb ik dit uit een blad! De heer Cam er: Het is tendentiens, De heer Van Rietschoten, Commandant van het Leger, Hoofd van het Departement van Oorlog: Zooals alle voorstellingen van zekere zijde; het blad, waaruit ik het voorgaande putte, is anders niet zoo bijzonder tendentieus Verder heeft de heer Cramer nog een enkel woord gewijd aan de soldaten die een klacht zouden ingebracht hebben bij hun chef, over het niet tijdig ontheffen van de verplichting tot het dragen der onderscheidingsteekens van de tweede klasse der militaire dis cipline Ik zal daarnaar een onderzoek instellen. Maar het feit op zich zelf is minder ernstig dan het bij de oppervlakkige beschou wing wel lijkt. Volgens de vervallen bepalingen op de 2de klasse van militaire discipline droeg de man gedurende den strengen siraf- cursus normaal 1 maand een bepaald onderscheidingsteeken en had hij gedurende dien tijd arrest in het kwartier. Dat arrest is bij de nieuwe voorschriften behouden, zoodat het verzuim in de nieuwe bepalingen alleen tengevolge heelt gehad, dat het kenteeken door enkele militairen iets langer is gedragen binnen het kampement, dan in den kring van de kameraden, die allen, ook zonder dat een zichtbaar teeken wordt gedragen, wel weten, wie in de tweede klasse van militaire discipline is geplaatst en wie niet. I en slotte heeft de heer Cramer den wensch uitgesproken, dat bij de behandeling der voedingsvoorstellen, welke ik dezer dagen ontvangen heb, ook rekening gehouden zal worden met een daarover handelend artikel in de soldatencourant van 16 November. Zooals bekend is, heeft in de commissie, die verslag heeft uitge bracht over de herziening van de voeding, een militair van eiken rang zitting genomen. Ook een soldaat en nog wel een daarvoor speciaal door de led.n van den bond aangewezen. Verder heeft de commissie rekening gehouden met de wenschen van den bond ten opzichte van de voeding en is zelfs in hare voorstellen verder gegaan. Den laatsten spreker, den heer Pabst moet ik in de eerste plaats mededeelen, dat een beslissing omtrent het vliegkamp Soeka Miskin nog niet is genomen. Er is een onderzoek ingesteld en dat zal vermoedelijk dezer dagen leiden tot een beslissing, waartoe het tot dusver nog niet is gekomen. De geachte spreker voegde aan zijne opmerking toe, dat hij hoopte, dat bij de keuze van een nieuw terrein rekening zal worden gehouden met de ondervinding, welke 182

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 84