Nu wil ik heelemaal niet twisten over een naam, Mijnheer de Voorzitter, maar wanneer men er toe overgaat om aan de geïmpor teerde krachten een anderen naam te geven, dan aan hen, die hier worden opgeleid, dan kan dit in de toekomst tot merkwaardige consequenties leiden. Dan zie ik aangekomen, dat b.v. een ingenieur, die in Deift zijn opleiding heeft gehad, in navolging van Hooft, een „vernufteling" wordt genoemd, om hem te onderscheiden van een collega, die aan de Indische technische hoogeschool te Ban doeng is opgeleid, dat etn kapitien, afkomstig van Kampen of Breda, betiteld wordt met de aloude benaming „hopman" ter onderscheiding van een collega, die aan de mogelijk op te richten Indische militaire academie is opgeleid. Ik kan mij heel goed be grijpen, dat het voor de administratie gemakkelijk is, indien aan de benaming te zien is, of de titularis geïmporteerd, dan wel inheemsch is, maar is het dan niet veel eenvoudiger daartoe gebruik te maken van de bijvoeglijke naamwoorden „Europeesch" en „Indisch"? In tegenstelling met de militaire bezoldigingscommissie zie ik daar niets hatelijks en niets vernederends in lk kan mij niet voorstellen, dat iemand in Indië geboren er iets kwetsends in zou vinden, „Indisch" ingenieur, „Indisch" arts, „Indisch" kor poraal, enz, genoemd te worden. Maar uit de Memorie van Antwoord blijkt, dat er nog andere, dan uitsluitend administratieve verschillen bestaan tusschen een brigadier en een korporaal eerste klasse. Er staat, dat de korporaals eerste klasse over het algemeen aan dezelfde eischen moeten voldoen als de brigadiers, alleen behoeft de korporaal eerste klas geen Nederlandsch te kennen. Dit heeft den schijn, alsof hier, wat eenige van mijn geachte collega's hebben genoemd, een taaicriterium gesteld wordt, daarom is het van belang, indien wij nu mochten vernemen, of er tusschen den brigadier en den korporaal eerste klasse een hiërarchiek verschil in rang bestaat, met andere woorden of een brigadier bepaald de meerdere is van een korporaal eerste klasse. Wel wenscht de militaire bezoldigingscommissie, dat brigadiers en korporaals 1ste klasse dezelfde hiërarchieke rechten worden toegekend, maar deze wensch heeft natuurlijk geen practische beteekenis, indien de Regeering hem niet inwilligt. Nu zou ik het zeer toejuichen, indien tusschen een brigadier en een korporaal eerste klasse absoluut geen verschil in rang was, al kent de een Nederlandsch en de ander niet. Sedert de landaards- gewijze indeeling van de veldbataljons is ingevoerd en bovendien, wanneer, zooals de Memorie van Antwoord zegt, zoo spoedig en zooveel mogelijk uitzending van ongegradueeraen gestaakt zal wor den, is daartegen geen enkel bezwaar en dan zou ik nog een stap verder willen gaan, namelijk den naam brigadier afschaffen en in de toekomst vervangen door „Europeesch" korporaal 1ste klasse, welke alleen administratief te onderscheiden is van den „Indischen korporaal 1ste klasse. Dat is veel eenvoudiger en geeft geen aan leiding, dat men meer achter de zaak zoekt, dan zij werkelijk beteekent. Voor ik verder ga, wensch ik een paar woorden te wijden aan hetgeen de heer Soselisa zooeven heeft gezegd over het verschil 319

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 105