voordat zij in Holland worden aangenomen, terwijl tal van anderen, men denke slechts aan de bureautopografen, die volgens deze voor stellen dezelfde traktementen krijgen als de stafmuzikanten, worden op geleid, zonder dat zij één cent daaraan ten koste behoeven te leggen. De heer Stokvis: De opleiding aan de muziekschool kost ook niets. De heer Pabst: Maar gedurende de opleiding verdienen deze menschen niets en voor menschen uit dien stand is dit zeker wel een bezwaar. Verder wilde ik er op wijzen, dat, wanneer de uitzending van ongegradueerden uit Nederland geslaakt wordt, het korps proefgan- gers en leerlingen, die nu uit de gelederen in Indië worden getrok^ ken, zal moeten missen en aangewezen zal zijn op uitsluitend aan werving van volwaardige muzikanten uit Nederland. Al deze overwegingen hebben eenige leden, waarbij ik mij heb aangesloten, aanleiding gegeven tot de vraag in het Afdeelingsver- slag, of er eenige kans bestaat, dat met de nieuwe voorstellen, de toeloop tot het corps verzekerd is en het verloop zal verminderen Wij hebben daarop een antwoord gekregen, dat ons niet veel wijzer maakt, nl. dat, wanneer het verloop blijft als tegenwoordig en de toeloop niet vermeerdert, zulks bezwaarlijk aan de traktementen geweten kan worden. Wanneer dit niet aan de traktementen geweten kan worden, zou ik willen vragen, waaraan dan wel. Anders zou vrees bestaan, dat zelfs belangrijke uitgaven ten bate van het personeel het korps niet op peil kunnen houden. Ik zou hier de vraag willen stellen, of het niet mogelijk is van de menschen, die hier geboren zijn, Javanen, Amborneezen of Mena- doneezen, muzikanten te maken. Dan zij wij in eens van die hooge trak tementen af, welke noodig zijn om menschen uit Holland te krijgen. Ik kom nu op iets anders, n.l. op het reisreglement en op de com missie, welke de Regeering zal hebben voor te lichten over de bezoldi ging van de burgerlijke landsdienaren, werkzaam bij de technische in richtingen van de verschillende takken van gouvernementsdienst. Het Afdeelingsverlag heeft aangedrongen op spoed bij de vaststelling van deze beide zaken. Ik heb mij teleurgesteld gevoeld, dat de Memorie var. Antwoord daaromtent geen enkele toezegging doet en daarom zou ik van deze gelegenheid gebruik willen maken om nogmaals op spoed bij de regeling van deze twee onderwerpen aan te dringen. Het is algemeen bekend dat een afdoende vergoeding der reiskosten bij overplaatsingen minstens even noodig is als een herziening van de maandelijksche traktementen. Ik behoef geen voorbeelden, aan te halen om te bewijzen, dat ieder, die met zijn gezin op reis moet, er heel wat op moet toeleggen, omdat de vergoeding van de reiskosten zoo buitengewoon gebrekkig geregeld is. Ook is spoec noodzakelijk bij de instelling van bovenbedoelde commissie: het gaat niet aan om burgerlijke ambtenaren bij de technische militaire inrichtingen nog langer te laten wachten op lotsverbetering, welke hen zoo hoog noodig is, terwijl hun militaire collega's door deze voorstellen ruim worden bedacht 322

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 108