dat de verzorging van andere belangen, die eveneens dringende voorziening eischen, daaronder niet lijden. Men denke hierbij slechts aan het groote tekort, dat op het gebied van onderwijs en irrigatie bestaat, om van andere takken van staatsdienst niet te spreken. Men moet hierbij dus weten te geven en te nemen Summa sum marum acht ik, gezien den huidigen stand van 's lands middelen, niet verantwoord om mede te werken tot de aanneming van de voorstellen, zooals deze voor ons liggen. Ik dring er dan ook bij de Regeering ten zeerste op aan om de voorgestelde verhooging van de militaire inkomsten van officieren en aanvullingstroepen lager te stellen zoodanig, dat het overeen te brengen is met den stand van 's lands middelen. Mijnheer de Voorzitter, van het hierop door de Regeering te geven antwoord laat ik afhangen, of door mij ten dezen aanzien al dan niet eene motie wordt ingediend. De heer Bergmeijer: Mijnheer de VoorzitterIk zal slechts een zeer korte opmerking maken, omdat het meeste, wat ik had willen zeggen, reeds door andere sprekers is gezegd. Ik mag echter niet zonder protest laten voorbijgaan de uitlating van de Regeering, die wij vinden op blz 5 van de Memorie van Antwoord, een opmerking van de Regeering, die n.l. van zoo ver strekkende beteekenis is, dat officieel wordt partij getrokken voor het in mijn oog zeer beruchte twee kinderenstelsel. Dat de militaire bezoldigingscommissie de uitdrukking heeft dur ven gebruiken, als wij vinden op blz. 26, dat wanneer n.l. voor meer dan twee kinderen de gratificatie of tegemoetkoming verleend werd, daardoor de verantwoordelijkheid voor gezinsuitbreiding aan de ouders zou worden ontnomen, laat ik daar. Ik kan begrijpen, dat militairen niet op de hoogte zijn van de beteekenis van het vraagstuk, dat daaraan is verbonden. Maar dat de Regeering officieel die uitspraak onderschrijft, daartegen wil ik ten sterkste van deze plaats protesteeren. Ik wil er hier, omdat het een punt raakt, dat eigenlijk de algemeene politiek betreft, niet verder op ingaan, maar ik behoud mij het recht voor, bij de begrooting hierop nader terug te komen. Waar de Regeering reeds in het vooruitzicht gesteld heeft door een min of meer officiëele uitlating, dat men bij de bepaling van loonen of tractementen ook rekening moet houden met de behoefte en ook met het gezin, heeft zij mij thans ten zeerste te leur gesteld. Want gezegd wordt, wanneer de gratificatie verleend wordt voor meer dan twee kinderen, dat daardoor de ouders worden ontheven van de verantwoordelijkheid van het vormen van een gezin en dat de Regeering met een dergelijke uitdrukking instemt. Ik kan mij niet voorstellen, dat dit werkelijk aldus bedoeld is, want het lijkt mij toch eigenlijk al te dwaas om te zeggen, dat wanneer voor meer dan twee kinderen een gratificatie gegeven wordt, dat men dan de betrokken militairen ontheft van de verant woordelijkheid voor het vormen van een gezin. In de eerste plaats wordt door een gratificatie volstrekt niet alles vergoed, wat de ouders moeten betalen en in de tweede plaats is er nog een zeer 328

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 114