NEDERLANDSCHE TAAL. (VA uur). Maak een opstel, een afgerond geheel vormende, over een der ondervolgende onderwerpen 1. De Volkerenbond. 2. Nederland en België. 3. Stroomingen in de Indische Maatschappij. ENGELSCH. (IK uur). Maak een opstel, dat een afgerond geheel vormt over een der volgende onderwerpen: 1. België en Nederland. Punten. Nadeel gemis vrijen uitgang naar zee. Welk belang heeft België bij het bezit van den Scheldemond? Welk belang bij dat van Limburg? Zou laatstbedoeld bezit strategisch voordeeiig zijn voor België (meer op- marschwegen uit Duitschland). Inwilliging van België's eischen zou ten nadeele komen van Nederland. Stemming bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen en Limburg ten aanzien van de Belgische eischen. De eischen beschouwd j/an een moreel standpunt (hulp van Nederland aan België gedurende den oorlog). 2. Het Vliegxvezen. Punten. De strijd zwaarder of lichter dan de lucht. De enorme invloed van den oorlog; techniek, groot aantal na den oorlog aanwezige vliegeniers en toestellen, waardoor toestand bijzonder gunstig voor toepassing voor vredes doeleinden—post, passagiersvervoer. Toekomstbeelden. 3. Manoeuvre indrukken. Punten. Algemeen belang van manoeuvres. Leerschool voor aan voerders en minderen Nut van eene dergelijke voorbe reiding. Toch nimmer de werkelijkheid te benaderen. Waarom niet? Hoe reageert de troep op goede of minder goede verpleging, op ongerieflijkheden? En de officieren? Voordeelen van eene officiersgamelle. De manoeuvres beschouwen uit een oogpunt van gezelligheid. Terugzien van oude kameraden. Typisch verschil met manoevres in Europa. FRANSCH. (1M uur) Maak een opstel, dat een afgerond geheel vormt, over een der volgende onderwerpen 337

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 123