(mededaderschap en uitlokking) en 48 (medeplichtigheid) van het wetboek van Strafrecht aansprakelijke personen van zelf die ten aanzien van de anderen mede, behoudens dan hetgeen ten dien aanzien over de relatieve competenie van het Hof is opgemerkt. Is de vervolging gelijktijdig bij meerdere tot kennisneming bevoegde krijgsraden aangevangen, dan blijft die krijgsraad bij uitsluiting bevoegd, voor welken de volgens artikel 47 vd als daders aansprakelijke personen worden vervolgd. Worden zoodanige personen niet voor eenzelfden krijgsraad vervolgd, dan blijft die krijgraaa bij uitsluiting bevoegd, voor welken de vervolging tegen een hunner het eerst is aangevangen. Begrijpelijk is, dat bij de opstelling van het Wetboek van Militair strafrecht het leerstuk van „opzet en schuld" ook voor oogen is gehouden en geheel toepasselijk geacht is op het terrein van het militaire recht, daar dat een onder deel van het gebied van de strafrechtswetenschap vormt. De woorden „opzet en schuld" brengen ons van zelf op de schuldleer; ongelukkigerwijze heeft dit woord vele betee- kenhsen, naast die van inschuld op civielrechtelijk terrein bijv. kent men in het strafrecht het algemeene begrip van schuld, waaronder zoowel de toerekeningsvatbaarheid als de zgn strafrechtelijke schuld, te verdeelen in: opzet [dolus] en schuld [culpa] begrepen is. Schuld. Toerekeningsvatbaarheid Strafrechtelijke Schuld Opzet {dolus) Schuld tculpa In artikel 174 van de Sv. lezen wij o. m., dat de rechter bij de opstelling van een vonnis te beraadslagen heeft over het bewe- zene der „schuld' van den beklaagde. Hier treft men de zgn schuld plichtigheid aan, waaronder sommigen willen verstaan, dat beklaagde het hem ten laaste gelegde gepleegd heeft, doch waaronder de Bosch Kemper bijv. doet vallen de toerekeningsvatbaarheid. Ik vermeen, dat hier de rechter het opzet of de schuld van den beklaagde aan het hem ten laste gelegde en de toerekeningsvatbaarheid voorzoover daartoe termen zijn gevonden, te beoordeelen heeft. Hiernaast zou nog opgemerkt kunnen worden, dat opzet: is het 231

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 17