1 voor den staf en 1 per bataljon) en een z. g. Blinkertrupp, voor zien van electrische seinlampen, die ook overdag gebruikt kunnen worden. Verder behoort hiertoe het personeel belast met de postdui ven, berichthonden, kabel- of berichtwerpers De sterkte van de Ina is 150 man. Per artillerieregiment heeft men een Artillerie-Nachrichten-Abtei- lung [Ana] van ongeveer dezelfde samenstelling en sterkte. Bovendien beschikt de divisie nog over de Divisions-Nachrichten- Abteilung [Dina] sterk 200 man, bestaande uit een telefoonafdee- ling, een afdeeling voor draadlooze telegrafie en een afdeeling voor aardtelegrafie. Per divisie van 3 reg. Infanterie en 1 reg. Artillerie heeft men dus 4X '50 ÈG0 2C0 =800 manage choold verbindingsperoneel. Hierbij zijn niet gerekend de seiners en ordonnansen van de com pagnieën en de bataljons, die bij het onderdeel blijven, waartoe zij organiek behooren. In Frankrijk vindt men tegenwoordig bij de troepen het volgende verbindingspersoneel Bij den staf van een bataljon infanterie: 2 wielrijders, een verbin dingsonderofficier van de mitrailleurcompagnie, 12 telefonisten onder een sergeant, 5 seiners en radiotelegrafisten, 2 duivenhouders; bo vendien van elke compagnie 5 ordonnansen, benevens een artillerie- verbindingsdetachement van veranderlijke sterkte. Bij een compagnie infanterie; 1 wielrijder, 2 seiners, 2 waarne mers, 4 ordonnansen voor de compagnie en 5 idem, waaronder een korporaal, voor het bataljon, die eerst op bevel van den bataljons commandant naar diens standplaats gezonden worden. Ten slotte bij den gevechtstrein per compagnie nog 1 ordonnans en één duiven- houder. Behalve deze zijn bij de hoogeie verbanden evenais in Duitsch- land op ruime schaal geschoolde verbindingstroepen ingedeeld. Omtrent de juiste sterkte van het artilleriesverbindingsdetachement wordt niet gerept; dit schijnt van verschillende omstandigheden afhankelijk te zijn. Wel bepaalt het Fransche voorschrift, dat voor elk offensief optreden iedere afdeeling artillerie of grootere artille rie-eenheid belast met den rechtstreekschen steun van een infante- rie-eenheid, bij dit commando een verbindingsofficier detacheert, die onder zich een verbindingsdetachement heeft, bestaande uit ge gradueerden en soldaten-verkenners, alsmede verbindingsmanschap pen, i c. telefonisten en seiners met het noodige materieel, telefoon, optische seintoestellen. vlaggen enz. 243

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 36